Taliban po pěti letech zajetí propustil vojáka na svobodu. Amerika slaví, podle kolegů je ale zrádce | Reflex.cz
nahoru

Taliban po pěti letech zajetí propustil vojáka na svobodu. Amerika slaví, podle kolegů je ale zrádce

ČTK, lam3. června 2014 • 18:00
Bowe Bergdahl
Bowe Bergdahl
• foto: 
ČTK

Návrat amerického vojáka Boweho Bergdahla, jehož afghánské hnutí Taliban po pěti letech zajetí propustilo na svobodu, vyvolává ve Spojených státech značné spory. Zatímco americká vláda, Bergdahlovi příbuzní a přátelé se chystají na jeho slavnostní přivítání, jeho bývalí spolubojovníci ho obviňují z dezerce a požadují naopak, aby byl tvrdě potrestán. Odpustit mu nemohou zejména to, že kvůli němu údajně zahynulo šest vojáků, kteří po něm pátrali.

Bílý dům i Pentagon si podle agentury AFP libují, že se podařilo splnit úkol "neopustit kamaráda v poli" a vyměnit jej za pět příslušníků Talibanu. A zatímco se v Bergdahlově domovském městě Hailey v americkém Idahu objevily transparenty s nápisem "Bowe, konečně volný", na internetu se rozšířila ostrá kritika. Ta se zabývá jeho podezřelým zmizením předtím, než ho islamisté zajali.

"Je v bezpečí, a tak nyní nastal čas říci pravdu. A pravdou je, že Bergdahl je dezertér. Vojáci z jeho vlastní jednotky zahynuli, když po něm pátrali," napsal na serveru The Daily Beast voják, který s Bergdahlem v Afghánistánu sloužil. Nathan Bradley Bethea zároveň popřel některá tvrzení, že voják padl do zajetí, když ho spolubojovníci nechali pozadu na hlídce. Podle jiných shodných tvrzení naopak své stanoviště během noční stráže svévolně opustil, protože byl rozčarovaný válkou. I armáda v roce 2010 konstatovala, že sám opustil jednotku. Na místě nechal zbraň i helmu a odešel vybaven pouze buzolou.

Jestliže Bethea považuje pět let trvající věznění pro Bergdahla za dostatečný trest, jiní vojáci mu odpustit nechtějí a přáli by si, aby byl postaven před vojenský soud. Na internetovém mikroblogu vznikla stránka "Bowe Bergdahl is NOT a hero" (Bowe Bergdahl NENÍ hrdina), která navazuje na petici požadující jeho potrestání. Činitelé Pentagonu ale neoficiálně dávají najevo, že se s tím počítat nedá.

Po vojákovi se bezúspěšně pátralo několik měsíců, nedohledali ho ani spolubojovníci nasazení do pátracích operací, při kterých jich šest zahynulo, ani tajní agenti, družice či bezpilotní letadla. Podle Roberta Andrewse, otce jednoho z vojáků, kteří během pátrání po Bergdahlovi přišli o život, by jeho syn mohl dál žít, kdyby Bergdahl v červnu 2009 nezmizel. "Můj syn v podstatě zemřel zbytečně, když pátral po člověku, po kterém by se pátrat nemělo," řekl agentuře Reuters.

Bergdahl byl v neděli přepraven letecky z Afghánistánu do Německa, kde má trávit určitou dobu v rekonvalescenci v americké vojenské nemocnici. Propuštění Bergdahla v sobotu oznámil americký prezident Barack Obama. To vyvolalo v USA debatu i o tom, zda takový krok nevystaví další Američany riziku zajetí. Kontroverze vyvolává také skutečnost, že propuštěni byli i vysoce postavení členové Talibanu, u kterých panují obavy, že se vrátí k boji.

ČTK, lam


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější