nahoru

Kellnerovo Sotio je v konečné fázi testů léku na rakovinu

ČTK, ref 23. května 2014 • 17:00
Vakcína firmy Sotio už má za sebou dvě fáze testů, kterých se zúčastnilo několik set pacientů.
Vakcína firmy Sotio už má za sebou dvě fáze testů, kterých se zúčastnilo několik set pacientů.
• foto: 
Profimedia.cz

Pražská firma Sotio z investiční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera postoupila do konečné fáze testů lék na rakovinu prostaty. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Do mezinárodní studie nazvané Viable se již zapojil první pacient, celkem se testování léku zúčastní 1170 lidí z Evropy, Ruska a USA.

Vakcína firmy Sotio už má za sebou dvě fáze testů, kterých se zúčastnilo několik set pacientů. Třetí fáze je nejrozsáhlejší a nejnákladnější, cílem je ověřit účinnost a bezpečnost vakcíny. "V moderní historii je to vůbec poprvé, co do takovéto fáze klinického vývoje vstoupila firma z České republiky," řekl serveru ředitel komunikace Sotia Richard Kapsa. "Je to jednoznačně úspěch, byť to ještě nemusí znamenat vítězství. Rozhodně to ale představuje naději, že může jít o účinný lék," uvedl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Sotio zatím označuje svůj lék na rakovinu prostaty zkratkou DCVAC/PCa. Vakcína má být podle serveru podávána jako doplněk k běžné chemoterapii. Přípravek se vyrábí z buněk, které jsou součástí imunitního systému daného pacienta. "Zatímco chemoterapie přechodně snižuje množství nádorových buněk, léčba pomocí DCVAC/PCa může vyvolat imunitní reakci namířenou proti nádorovým buňkám. Může jejich další růst zpomalit nebo držet pod kontrolou. Studie bude ověřovat hypotézu, že kombinace těchto dvou druhů terapií má synergický účinek a vede k prodloužení života léčených pacientů," řekl iDnes.cz ředitel Sotia pro vědu a výzkum Radek Spíšek.

ČTK, ref
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře