nahoru

Policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu opencard

ČTK, lam 24. dubna 2014 • 14:50
opencard
opencard
• foto: 
Profimedia

Policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu městské karty opencard. Případ teď má na stole Městské státní zastupitelství v Praze, které rozhodne, zda podá obžalobu k soudu. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčí státního zastupitelství Štěpánky Zenklové.

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) čelí s dalšími radními obvinění z porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají.

Městské státní zastupitelství podle Zenklové v pátek obdrželo od policie návrh na podání obžaloby na všechny obviněné v souladu s usnesením o zahájení trestního stíhání. "Státní zástupkyně nyní bude zpracovávat obsáhlý spisový materiál, ale meritorní rozhodnutí ve věci bude vydáno až poté, co bude vykonán dohled nadřízeným státním zastupitelstvím," doplnila Zenklová.

Deset bývalých a současných radních pražského magistrátu za ODS a TOP 09 čelí podezření z porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž, vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun. Radní tvrdí, že v dané situaci nemohli postupovat jinak.

V reakci na návrh na obžalobu dnes radní shodně uváděli, že o kroku policie zatím oficiálně neví.

Sněmovna vydala exprimátora a nynějšího poslance Svobodu k trestnímu stíhání 5. února. Ten označil stíhání za nesmyslné a politické, s vydáním ale souhlasil. Současný primátor Hudeček a obvinění radní za TOP 09 už loni na podzim oznámili, že zůstanou ve funkcích i v případě, že budou v kauze opencard postaveni před soud.

Karta opencard slouží jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Projekt začal v době, kdy Prahu vedl Pavel Bém (ODS). Opencard vyvolala řadu podezření kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek. Kritizovaný projekt stál už nejméně 1,25 miliardy korun.

V souvislosti s opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Městský soud v Praze jim letos v únoru uložil podmíněné tresty ve výši od jednoho do tří let za zvýhodnění Haguess v projektu.

V souvislosti s kauzou opencard je nad městským státním zastupitelstvím vykonáván od března dohled, který dělá pražské vrchní státní zastupitelství. Nařídilo to Nejvyšší státní zastupitelství poté, co ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) kritizovala práci městského zastupitelství a žádala šéfa NSZ Pavla Zemana o prověrku jeho činnosti.

ČTK, lam


Klíčová slova: policie, opencardDiskuse ke článku