nahoru

Žijete v souladu se sluncem a přírodním cyklem?

Stanislav Drahný 4. března 2014 • 16:00
Žijete v souladu se sluncem a přírodním cyklem?
foto: Google/Stefano Maggiolo

Mapa, kterou vyrobil inženýr společnosti Google Stefano Maggiolo, ukazuje rozdíl mezi přirozeným slunečním časem a oficiálním časem na hodinkách v jednotlivých částech planety.

Oblasti, kde se lidmi používaný čas „předbíhá“ před sluncem, jsou na mapě zbarveny červeně a naopak místa, kde slunce vychází dříve, než by mělo být na hodinách, mají zelenou barvu. Čím je kde barva intenzivnější, tím více se tam liší lidský čas od toho přirozeného.

Například, všechny hodiny v Číně jsou nastaveny na pekingský čas, což pro západní část země znamená, že v okamžiku, kdy je tam slunce nejvýše – a mělo by být tedy poledne – mají tamní obyvatelé na hodinkách už tři hodiny odpoledne.

Podobně to je i v Indii, tam každé ráno pozorují slunce na východním pobřeží o více než 90 minut dříve, než na západě země. Hodiny však ukazují všem obyvatelům Indie stejný čas.

Stefana Maggiolu prý k vytvoření těchto map inspiroval jeho pobyt ve Španělsku. „Přestože je Madrid oficiálně ve stejném časovém pásmu jako Neapol, slunce zde zapadá o hodinu později,“ řekl Maggiolo pro britský deník The Daily Mail.

To by mohlo do určité míry vysvětlovat, proč lidé ve Španělsku mají tendenci chodit později spát. Jejich časové pásmo je o hodinu před Británii přesto, že jsou obě tyto země na stejném poledníku. Navíc stejný čas jako v Madridu mají na hodinkách i lidé žijící na Kanárských ostrovech, tedy ještě o pěkných pár stovek kilometrů na západ.

Většina Ruska je na této mapě silně červená, ale většina takto „postižených“ oblastí je řídce osídlená. Jedinou výjimkou je v tomto ohledu Petrohrad.

Co vlastně lidi donutilo určovat si čas „vyšinutě“ z přírodního cyklu? Původně se samozřejmě řídili v každé oblasti podle slunce a každé větší město mělo vlastní čas. Jenže vynález kapesních hodinek a hlavně železniční dopravy, si vyžádal zavedení časových pásem, jak je známe dnes.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: Stanislav Drahný, slunce, mapyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.