nahoru

Úředníci dostali v kauze opencard podmíněné tresty

sd, ČTK 24. února 2014 • 13:00
Opencard
Opencard
• foto: 
ČTK

Jeden z nejpodivnějších přesunů veřejných prostředků do kapes soukromé firmy má další dějství. Městský soud v Praze za zvýhodnění firmy Haguess v projektu opencard, uložil pětici bývalých úředníků pražského magistrátu podmíněné tresty od jednoho roku do tří let.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Kritizovaný projekt stál už asi 1,25 miliardy korun. Podle nepravomocného rozsudku úředníci uzavřeli nevýhodné smlouvy. Tím se měli dopustit porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Mezi obžalovanými je někdejší šéf odboru informatiky Ivan Seyček, Jiří Chytil, Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík. Všichni svou vinu odmítají. Seyček dostal tříletou podmínku, Chytil dvouletou a ostatní muži jeden rok. Zkušební doba je u Seyčka pětiletá, zbytek má dvou, nebo tříletou.

Seyček má také zaplatit pražskému magistrátu dva miliony korun a dostal pětiletý zákaz činnosti na úřadech rozhodujících o veřejných financích. Chytil má zaplatit 300 tisíc. Se zbytkem nároku v řádu milionů korun soud odkázal magistrát na civilní řízení. Seyčkovi a Chytilovi hrozilo až osmileté vězení, zbylým mužům maximálně tři roky za mřížemi.

Úředníci byli v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS), odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky. V letech 2006 a 2007 podle obžaloby v rozporu se zákonem vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Firmě pak přidělili i další veřejné zakázky.

Další obvinění v kauze opencard policie vznesla policie loni v březnu. Obvinila deset pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09), ti se však brání, že se jen snažili zmírnit dopady předchozích rozhodnutí pražské radnice.

sd, ČTK


Klíčová slova: opencardDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.