Vyhnání Němců: Jak někdo dnes může schvalovat genocidu? | Reflex.cz
nahoru

Vyhnání Němců: Jak někdo dnes může schvalovat genocidu?

Jiří X. Doležal17. ledna 2014 • 10:30
odsun němců
odsun němců
• foto: 
kostelnibriza.cz

Skoro sedmdesát let po skončení druhé světové války jsem včerejší večer strávil vyčerpávající FB diskusí s obhájcem poválečného vyhnání Němců Janem Zahradilem. Je stejně starý jako já a nepamatuje to. To ukazuje, že nejsme s tématem ani v nejmenším vyrovnáni a měli bychom si o něm konečně říkat pravdu.

Jan Zahradil, europoslanec za ODS a můj známý z mládí, se včera na Facebooku pustil do nějaké polemiky. Je známý svými rigidně totalitaristickými názory na poválečné vyhnání Němců, a v diskusi šlo právě o to. Nejpregnantněji své názory na vyhnání zformuloval před několika lety pro Český rozhlas: „Poválečné události během divokého odsunu, ty excesy, že se posuzují vytrženě z historického kontextu, že tam chybí ta časová souslednost, tedy to, co byla příčina a to, co byl ten následek.“ A o něčem podobném proběhla včerejší polemika.

Byla víceméně žertovná, vysvětloval jsem, že německá stařenka z Brna ubitá při poválečném pochodu smrti měla se zločiny nacistů stejně málo společného jako poslanec Zahradil s OpenCard, a přesto by jistě nerad byl se všemi ostatními členy ODS odsunut do Balůčistánu. Tam se krade jak v kauze Open Card, takže by se jim tam určitě líbilo. Spoludiskutéři se shodli, že jsem už úplně vyhulenej a že to je přece něco jinýho, ale mě při tom najednou došla zcela evidentní, nasnadě ležící skutečnost: První fáze holocaustu - Křišťálová noc - probíhala téměř totožně jako první fáze poválečného vyhnání českých Němců, takzvaný divoký odsun, kdy vraždící Češi chodili pro české Němce stejně jako několik let předtím v Německu vraždící Němci chodili pro německé Židy. Máme stejně másla na hlavě jak ti, kteří válku rozpoutali, i my jsme se dopouštěli válečných zločinů, a jen jsme neměli dost prostoru a času lidovou bestialitu realizovat v úplnosti.

Téma, jak jsem včera viděl, dodnes vyvolává zcela privátní emoce. Už naštěstí nejde o mstu ani o odplatu, čas nemilostrdně odvál zdrcující většinu dospělých přímých svědků těch událostí.Takže bychom měli přestat naše vlastní válečné zločiny popírat, začít je nazývat pravým jménem, a děti o nich učit pravdu, abychom ty zločiny v momentě, kdy to umožní historická příležitost, znovu nezopakovali.
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější