Jan Kohout

Jan Kohout Zdroj: Profimedia.cz

Politici obětovali Kohouta. Do JAR na pietu pojede on

Úterní veřejné piety na počest bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely v Johannesburgu se za ČR zúčastní ministr zahraničí Jan Kohout. Ve středu se pak pokloní památce Mandely v Pretorii.

Pietní akce v upomínku neohroženého bojovníka za lidská práva Mandely, který zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let, se bude konat na stadionu o kapacitě 95 tisíc míst v Johannesburgu.

"Pan ministr do JAR odletí v pondělí a pravděpodobně linkovým spojem, nikoliv speciálem," řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Poté se Kohout přesune do Pretorie, kde bude v sídle vlády od středy do pátku tělo zesnulého nositele Nobelovy ceny vystaveno. Na státním pohřbu, který se uskuteční v neděli 15. prosince v Mandelově rodném Qunu na jihovýchodě JAR, už Česká republika nebude mít oficiální zastoupení.

Úterní veřejné piety se zúčastní řada významných světových státníků. Bílý dům dnes potvrdil, že dorazí americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. Svou účast oficiálně oznámil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun, přijede rovněž francouzský prezident François Hollande či německý prezident Joachim Gauck.