Stovky dětí v Albánii trpí kvůli krevní mstě svých rodičů | Reflex.cz
nahoru

Stovky dětí v Albánii trpí kvůli krevní mstě svých rodičů

Daniel Baret26. října 2013 • 09:00
Nikolin a Amarildo
Nikolin a Amarildo
• foto: 
Profimedia.cz

Devítiletý Nikolen a jeho starší bratr Amarildo od svého narození nikdy neopustili svůj rodný dům v Albanii. Nehrají si venku, neví, co je fotbalový míč, ani nechodí do školy. Chlapci jsou uvězněni doma kvůli krevní mstě, kterou jim hrozí sousedé. Rodiny se bojí o jejich životy

Jejich strýc zabil souseda při hádce v roce 1993 a byl poslán do vězení na 25 let. Tento trest však rodině oběti nestačí. Přísahali, že pomstí smrt smrtí. To vše se odehrává v současnosti v evropské zemi. Albánci totiž stále respektují tradici vendety, jejíž původ sahá až do 15. století, a nešetří žádného muže v rodině včetně miminek.

Brutální zvyk je běžný v chudých hornatých regionech na severu země, ale také v některých vesnicích a městech v jiných regionech. Nikolin a Amarildo proto tráví většinu svého času ve studené tmavé místnosti v jejich domově v Mazreku, což je vesnice, která je vzdálena asi 150 kilometrů od hlavního města Tirana. Hořký sousedský svár již připravil o život několik lidí dva chlapci, přestože za nic nemůžou, by mohli být další na řadě. „Venku na nás čeká smrt,” šeptá Amarildo. Říká, že sní o tom, že si zahraje fotbal se svým jediným kamarádem, svým bratrem. Matka chlapců nedávno spáchala sebevraždu. Neustála život zajatce ve vlastním domě. „Našel jsem jí oběšenou ve stodole,” říká Amarildo zlomeným hlasem a přitom potlačuje slzy. Jediným spojením chlapců se světem venku je jejich učitelka Liljana Luani, která přichází dvakrát do měsíce, aby chlapce naučila číst a psát.

„Děti vendety jsou odsouzené k smrti,”říká Luani, která požádala albánské úřady o vyřeršení situace. Vendetu označuje za „neakceptovatelný zločin v zemi, která se chci integrovat do Evropy“. Podobným problémem je ale postiženo na 600 chlapců. Podle policejních dokumentů v posledních 14 letech zemřelo kvůli krevní mstě v zemi 225 lidi, přičemž se odhaduje, že skutečné číslo, může být ještě daleko vyšší.

Soud propustil z vězení matku týraných chlapců v kauze Kuřim

 

Daniel Baret


Klíčová slova: reflex, děti, albánie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější