Zpověď vynálezce | Reflex.cz
nahoru

Zpověď vynálezce

Pavel Beneš23. listopadu 2012 • 06:00
Vynálezce
Vynálezce
• foto: 
Pavel Beneš

Mám tužku a strašně moc jsem potřeboval zapsat aktuální myšlenku (napadla mě železniční výhybka), jenže – asi to znáte – tužka se ztupila a hrot zhrubl, a sekyrka, kterou jsem tužku naposledy ostřil, zůstala v dřevníku.

 

Protože tady, v Birminghamu, ve státě Alabama, je letos tuhá zima a mně se už ven nechce, nemám jak tužku ostrouhat (ostří nože jsem použil na prototyp rotačního parního stroje), a jak jsem tak roztrpčeně hryzl nehet, uvědomil jsem si, že čím jsou mé řezáky pro mé nehty, tím může být pro mou tužku něco jako … no, prostě tak jako prst mezi zuby, strčím tužku do – název ještě nemám –, párkrát jí otočím a zakvrdlám a vytáhnu ji ostrou a špičatou.

 

Něco jako ořezávátko.

 

A proč se z toho vlastně zpovídám? Protože jsem si zrovna vzpomněl, že za 115 let se po zajímavých událostech dnešního dne (je 23. listopadu 1897) bude pídit nějaký Pavel Beneš (dělá mu radost blažit čtenáře podobnými novotami) a česká verze jakési Wikipedie uvede dnešek jako den, kdy jsem si ořezávátko jako svůj vynález nechal patentovat. Při ověřování tohoto faktu na americké verzi hesla ale zjistí, že je to blbost, že se moje jméno Andrew Jackson Beard v celém podstatně obsáhlejším textu nevyskytne a ořezávátko že bylo patentováno Walterem K. Fosterem už před dvaačtyřiceti lety, ale čestné pioneerské! – neznám ho, nakonec, bylo mi tehdy teprve šest.

 

Šance pro lidi s roztroušenou sklerózou? Kmenové buňky opravují nervy

 

Pokud jsem letos něco vymyslel, tak leda spojku do auta, zatím jen mechanickou: o registraci jsem zažádal 20. září, a zrovna před chvílí mi pošťák přinesl k dnešku (!) schválený patent č. 594 059 (o patent č. 675 346 k první automatické spojce požádám až v říjnu roku 1900). Jo a pak jsem si ještě nechal v létě patentovat pluh, málem bych zapomněl … jenže totéž už v roce 1827 vynalezli jacísi Squirrel Bros v Rybitví a nazvali to ruchadlem.

 

Takže tuto zpověď činím jako varování pro přes-přes-přes-přespříští generace, ať se na podobnou faktografii raději moc nespoléhají, a když už musí o 23. listopadu něco napsat, tak že bude mnohem lépe ověřitelným údajem fakt, že v tento den se narodil Ota I. Veliký, první císař Svaté říše římské, a v roce Benešova úsilí (tedy roku 2012) by Ota oslavil kulaté, 1100. narozeniny.

 

Proti Otovi jsem jenom maličké zbytečné ořezávátko.

 

Nezapomeňte na ochranu! Reflex dal dohromady 8 pravidel pro používání mobilních…

Pavel Beneš


Klíčová slova: rxrx, pavelbenes


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější