Fotografie roku připomíná muslimskou verzi piety. Podívejte se na vítězný snímek World Press Photo 2011 | Reflex.cz
nahoru

Fotografie roku připomíná muslimskou verzi piety. Podívejte se na vítězný snímek World Press Photo 2011

pev10. února 2012 • 13:56
Vítězná fotografie World Press Photo 2011 od Samuela Arandy.
Vítězná fotografie World Press Photo 2011 od Samuela Arandy.
• foto: 
Samuel Aranda (WorldPressPhoto.org)

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo 2011 má vítěze. Hlavní cenu udělili porotci autorovi snímku z protiprezidentských demonstrací v Jemenu - španělskému spolupracovníkovi amerického deníku The New York Times Samuelu Arandymu. Jeho fotografie kompozičně připomíná pietu, umělecké zobrazení Panny Marie, jež objímá tělo Ježíše sňatého z kříže.


Vítězný snímek Aranda vyfotografoval během demonstrací proti vládě prezidenta Alího Abdulláha Sáliha. V provizorní nemocnici v jemenském hlavním městě Saná našel zahalenou ženu, jež drží v náručí zraněného příbuzného. Podle porotců se autorovi na fotografii roku 2011 podařilo zachytit lidským způsobem řadu aspektů arabského jara.
Podle předsedy devatenáctičlenné proroty, viceprezidenta fotobanky Getty Images Aidana Sullivana "vítězná fotografie odhaluje bolestný moment plný soucitu, lidský důsledek obrovské události, události, která stále probíhá. Možná nikdy nezjistíme, kdo je žena, která drží v náručí svého zraněného příbuzného, ale společně se stali žijícím obrazem odvahy obyčejných lidí, kteří spoluutvářeli důležitou kapitolu v historii Blízkého východu."
V rámci World Press Photo 2011 byla oceněna práce celkem 57 fotografů 24 národností, kteří soutěžili v devíti tematických kategoriích. Autorů, kteří se přihlásili do posledního ročníku, však bylo přes pět tisíc. Do soutěže přihlásili celkem 101 254 snímků.

 

Vítězná fotografie World Press Photo 2011 od Samuela Arandy.Vítězná fotografie World Press Photo 2011 od Samuela Arandy.

 

Fotoškola Tomáše Tesaře: Vyhlašujeme soutěž pro iPhone fotografy, pošlete fotky a…

pev


Klíčová slova: rxrx, petrvnoucek


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,030
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější