Prezident Donald Trump před cestou do Haagu na summit NATO.

Prezident Donald Trump před cestou do Haagu na summit NATO. Zdroj: ČTK / AP / Evan Vucci

Prezident Donald Trump před cestou do Haagu na summit NATO.
Prezident Donald Trump před cestou do Haagu na summit NATO.
Prezident Donald Trump před cestou do Haagu na summit NATO.
Prezident Donald Trump před cestou do Haagu na summit NATO.
Prezident Donald Trump před cestou do Haagu na summit NATO.
5 Fotogalerie

Izrael i Írán porušily příměří. Trump uvedl, že velmi nespokojen je s Izraelem

ČTK
Diskuze (4)

 Izrael a Írán porušily vzájemné příměří, které dnes vstoupilo v platnost. Před odletem na summit NATO to podle agentury Reuters prohlásil americký prezident Donald Trump. Řekl také, že ani jedna země ho nepotěšila, ale že obzvláště nespokojen je s Izraelem. Následně na své sociální síti Truth Social vyzval židovský stát, aby přestal s bombardováním a stáhnul své piloty domů. Později také uvedl, že si nepřeje změnu režimu v Íránu, protože by to vedlo k chaosu.

"Izraeli. Přestaň shazovat ty bomby," napsal Trump, který zároveň Izrael varoval, že další údery by znamenaly vážné porušení příměří. "Hned dostaň své piloty domů!" dodal v příspěvku s využitím velkých písmen. "Všechna letadla se otočí a zamíří domů a Íránu přitom přátelsky zamávají. Nikdo nebude zraněn, platí příměří!", napsal také Trump. Předtím novinářům sdělil, že není spokojen s Izraelem a ani Íránem. "Ale skutečně nespokojený jsem s Izraelem," poznamenal.

Izraelská média také informovala, že Trump telefonicky hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Předtím novinářům řekl, že musí Izrael uklidnit. Dále uvedl, že hned po uzavření dohody Izraelci vyrazili a svrhli mnoho bomb. "Největší množství, jaké jsme viděli," řekl. "V podstatě máme dvě země, které bojují tak dlouho a tak tvrdě, že do prdele nevědí, co dělají," dodal.

Dnes brzy ráno Trump, Írán a Izrael informovaly o zastavení bojů. Izrael poté podle místních médií zachytil nejméně jednu raketu vypálenou Íránem už po začátku klidu zbraní, který Trump oznámil. Írán vypálení rakety po příměří popřel a později uvedl, že Izrael dnes útočil na Írán i po vstupu příměří v platnost.

Izrael údery na Írán zahájil 13. června a zdůvodnil to snahou zabránit islámské republice získat jaderné zbraně. Teherán nicméně opakovaně tvrdil, že jeho nukleární program je výhradně mírový.

Netanjahu dnes řekl, že Izrael dosáhl cíle odstranit jadernou a balistickou hrozbu, kterou Írán představoval. Také Trump dnes prohlásil, že Írán přišel o jaderné kapacity a že tato země nikdy jaderný program neobnoví.

Vstoupit do diskuze (4)