Variace 2023

Variace 2023 Zdroj: red

Variace 2023
Variace 2023
Variace 2023
3
Fotogalerie

Variace potřetí v Karlových Varech!

Ve dnech 24. a 25 listopadu proběhne v Karlových Varech třetí ročník projektu Variace, který společně pořádají Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a  Česká filharmonie. Návštěvníci se opět mohou těšit na originální program, tvořený mimořádnými  filmovými předpremiérami a koncerty v podání našeho prvního orchestru.

„Věřím, že Variace 2023 budou opět kulturní událostí, jak pro obyvatele Karlových Varů a zdejšího regionu, tak pro jeho návštěvníky,“ říká prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

„Pro letošní ročník si Česká filharmonie připravila sérii koncertů, které představí orchestr nejen jako celek, ale nabídne posluchačům také příležitost seznámit se s jeho hudebníky jako členy různých komorních uskupení,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

„Když jsme před třemi lety přišli s projektem, který spojil dvě tradiční domácí kulturní značky – karlovarský festival a Českou filharmonii – bylo naší ambicí vytvořit kulturní akci, která by oživila podzimní období a přinesla do Karlových Varů vedle filmového festivalu další divácky a posluchačsky atraktivní program,“ dodává výkonný ředitel MFF KV Kryštof Mucha. „Jsme rádi, že Variace provází s každým ročníkem stoupající zájem publika.“

Filmový program

Dramaturgické oddělení MFF Karlovy Vary vybralo pro letošní Variace tituly, které diváci mohou vidět v exkluzívních předpremiérách.

„Výjimečné filmy velkých tvůrců zdobí schopnost poskytnout nejen nezapomenutelný emocionální prožitek, ale i pronikavé podněty k úvahám o zásadních věcech života,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och. „K takovým nepochybně patří i nejnovější počiny dvou z nejrespektovanějších současných filmových autorů Jonathana Glazera a Woodyho Allena.“

Nejnovější Allenův snímek Zásah štěstím měl světovou premiéru na letošním filmovém festivalu v Benátkách. Jubilejní padesátý film legendárního režiséra vypráví formou romantického thrilleru příběh manželského páru, do jehož na první pohled spokojeného života zasáhne setkání hlavní hrdinky s bývalým přítelem. Kritika označila Zásah štěstím, o němž se hovoří i jako o možném posledním titulu režisérovy kariéry, za jeden z jeho nejlepších filmů posledních let. Šarmantní milostné drama ze současné Paříže, natočené ve francouzštině, je podle Allena „o významné roli, kterou v našich životech hrají štěstí a náhoda.“ Film uvede 25. 11. v 11 a 19 hodin kino Čas.

Mimořádně originální drama Zóna zájmu režiséra Jonathana Glazera, adaptace oceňovaného románu Martina Amise ověnčená Velkou cenou poroty letošního festivalu v Cannes, se soustředí na idylický život rodiny Rudolfa Hösse, velitele koncentračního tábora v Osvětimi. Ten se odehrává v úhledné vile s upravenou zahradou obehnanou vysokou zdí, za kterou se ovšem, na rozdíl od mnoha jiných snímků zkoumajících banalitu zla, nikdy nepodíváme. Termínem „zóna zájmu“, který v roce 2014 použil Martin Amis pro titul své knihy, označovala nacistická SS oblast bezprostředně obklopující osvětimský tábor. Film, stejně jako kniha, vnímají toto spojení v přeneseném smyslu jako zrcadlo, které odhaluje pravou tvář zla. „Chtěl jsem zobrazit kontrast mezi někým, kdo si v kuchyni nalévá kávu, a tím, kdo je na druhé straně zdi. Soužití dvou extrémů,“ říká Jonathan Glazer. Uvede 25. 11. od 15 hodin kino Čas.

Koncertní program

Letošní Variace nabídnou rozšířený hudební program. Několik koncertů pozve posluchače do ikonických prostor města Karlovy Vary – do budovy bývalé Městské spořitelny, na Vřídelní kolonádu,  ale také do nově zrekonstruovaných Císařských lázní.

Páteční večerní koncert s názvem Haydn, Mozart, Beethoven v Císařských lázních tvoří Haydnovo zhudebnění příběhu Orfea a Euridiky, excelentní výběr árií z Mozartových oper a jedno z největších děl vážné hudby, pátá symfonie Ludwiga van Beethovena. Skladby světových skladatelů zahraje Česká filharmonie pod vedením dirigenta Tomáše Netopila, sólové party zazpívají sopranistka Kateřina Kněžínková a tenorista Petr Nekoranec.  Vstupenky budou v předprodeji, začátek je 24.11.v 19 hodin.

Na ohlas, s nímž byly přijaty komorní koncerty pro veřejnost zdarma, naváží tři hudební programy. V pátek 24.11. od 17 hodin zahraje v budově bývalé spořitelny na Divadelním náměstí Dechové okteto složené z členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru skladby W. A. Mozarta a Carla Reineckeho. 

V sobotu 25.11. od 14 hodin zahraje ve Vřídelní kolonádě Komorní orchestr složený z členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru Beethovenův houslový koncert D dur. Sólo na housle má umělecký vedoucí souboru, jeden z předních domácích houslových virtuózů Josef Špaček.

Do nově otevřených Císařských lázní bude moci veřejnost zavítat i na vystoupení souboru ČaroTaj. V Zanderově sále zazní  25.11. od 17 hodin výběr lidových písní z moravsko-slovenského pomezí, s originálním nástrojovým doprovodem a v úpravách, které ctí přirozený půvab folkloru, krásu jeho melodií, harmonií i textů.