nahoru

Rusko zahájilo úplnou invazi na Ukrajinu. Uvedl to šéf ukrajinské diplomacie

ČTK, -swp- 24. února 2022 • 05:40
Rusko zahájilo úplnou invazi na Ukrajinu. Uvedl to šéf ukrajinské diplomacie
foto: Reprofoto Twitter

Ruský prezident Vladimir Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, uvedl dnes ráno na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Napsal, že úderům čelí pokojná ukrajinská města a podtrhl, že Ukrajina se bude bránit.

„Putin právě zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu,“ napsal Kuleba. „Ukrajina se bude bránit a vyhraje. Svět musí Putina zastavit. Nyní je čas jednat." zdůraznil.

Putin dnes v noci informoval o zahájení „vojenské operace“ na Donbasu. Svědci v řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva pak podle agentury Reuters zaznamenali zvuky znějící jako dělostřelecká palba a silné výbuchy. U hlavního letiště Boryspil v Kyjevě byla slyšet střelba, píše agentura Interfax.

Podle Unian byly zaznamenány výbuchy kromě Kyjeva také v Oděse na jihu Ukrajiny a Charkově a Kramatorsku a Berďansku na východě. 

Ostřelování se odehrává napříč Ukrajinou, řekl podle agentury Reuters poradce ukrajinského ministerstva vnitra. Ve městě Brovary v Kyjevské oblasti byl podle něj jeden člověk zabit a další je zraněný. Ukrajinské ministerstvo vnitra už dříve informovalo o stovkách "obětí" ruského útoku z řad civilistů i vojáků, počty mrtvých nebo raněných nebyly zřejmé.

Proruští separatisté na východě Ukrajiny tvrdí, že dobyli dvě města v Luhanské oblasti, uvedly tiskové agentury.

Agentura Reuters informuje s odvoláním na ukrajinské úřady také o ostřelování ve Lvovské oblasti, která se nachází na západě Ukrajiny. Podrobnosti zatím nejsou k dispozici. Ukrajinská pohraniční stráž dříve uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Ukrajinská armáda oznámila, že v Luhanské oblasti na východě země bylo sestřeleno pět ruských letadel a jedna helikoptéra, píše agentura Reuters. Ukrajinská pohraniční stráž dříve uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenskou akci na Ukrajině a respektovalo její suverenitu a územní celistvost. Útok Ruska na Ukrajinu je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, řekl Stoltenberg. NATO chystá mimořádnou schůzku.

Americký prezident Joe Biden v noci uvedl, že odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci. USA a jejich spojenci na „nevyprovokovaný a neoprávněný útok ruských sil“ na Ukrajinu podle něj odpoví jednotně a rozhodně. Podle agentury Reuters prezident doplnil, že vývoj situace sleduje v Bílém domě a ještě dnes oznámí další důsledky, které vojenská akce na Ukrajině bude pro Rusko mít.

České velvyslanectví v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno, informovalo ministerstvo dopravy. Konzulární pomoc občanům poskytuje generální konzulát ve Lvově.

Česká reakce na ruský útok na Ukrajině by měla být co nejtvrdší, došlo k bezprecedentnímu útoku na suverénní zemi, řekla ministryně obrany Černochová.

Ukrajina požádala Turecko o uzavření úžin Bospor a Dardanely pro ruská plavidla. Podle agentury Reuters to sdělil ukrajinský velvyslanec v Ankaře. O možnosti, že Kyjev k takovému kroku v případě invaze sáhne, hovořil ukrajinský velvyslanec Vasyl Bodnar už ve středu.

ČTK, -swp-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.