Jan Pirk, předseda Výboru Ceny Arnošta Lustiga

Jan Pirk, předseda Výboru Ceny Arnošta Lustiga Zdroj: cenaarnostalustiga.cz

V Praze bude opět udělena Cena Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost

Po roční pauze bude zítra, tedy ve středu 13. října, v Rezidenci primátora hlavního města Prahy opět vyhlášena a slavnostně předána Cena Arnošta Lustiga za rok 2020.

Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora a v jejím Výboru zasedá cela řada významných osobností, jakými jsou advokát a vysokoškolský učitel Jaromír Císař, publicista Jefim Fištejn, generální ředitel České televize Petr Dvořák, rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či lékař, profesor Jan Pirk, který je jeho předsedou. 

„Cena Arnošta Lustiga je dnes českou institucí. Vyjadřuje respekt k nejvyšším lidským hodnotám bez patosu a moralizování. Jsem přesvědčen, že je tak otiskem skvělého života a odkazu Arnošta Lustiga. Připomíná, že mezi námi žijí hrdinové a výjimeční lidé a že je můžeme následovat. Dnes jsou naštěstí vysoké etické postoje zejména věcí svobodného rozhodnutí, tím však jejich hodnota neklesá. Jsme šťastní, že letos, po covidové přestávce, bude Cena opět udělena a předána do správných rukou.“ říká president Česko-izraelské smíšené obchodní komory a jeden z původců myšlenky Ceny Pavel Smutný. Cenu laureát převezme z rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila a předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, kteří jsou členy Čestného výboru Ceny a předsedy Výboru Ceny profesora Jana Pirka.

Loni se ocenění neudělovalo

Cenou Arnošta Lustiga je každoročně oceněna jedna osobnost, která se významně zasloužila o odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. Jejími dosavadními laureáty jsou Václav Malý, Kamila Moučková, Bedřich Utitz, Petr Sýkora, Jiří Stránský, Dana Němcová, Paul Rausnitz a Karel Řehka, který byl v roce 2019 zatím posledním laureátem. V loňském roce se s ohledem na probíhající pandemickou krizi Cena Arnošta Lustiga poprvé ve své historii neudílela.

Arnošt Lustig se narodil 21. prosince 1926 v rodině pražského maloobchodníka. V roce 1941 byl z rasových důvodů vyloučen ze školy a poté se učil krejčím. O rok později byl transportován do terezínského ghetta, prošel koncentračními tábory v Buchenwaldu a Osvětimi. V březnu 1945 uprchl z pochodu smrti na cestě do Dachau a do konce války se skrýval v Praze. Holocaust z celé rodiny přežila pouze matka se sestrou, otec zahynul v plynové komoře v Osvětimi. 

Je autorem mnoha románů, povídek a scénářů, řada jeho knih byla přeložena do více než dvaceti jazyků a bezpochyby patří k vrcholným dílům literatury tohoto století. Mezi nejznámější patří Noc a naděje (1957), Démanty noci (1958), Tma nemá stín (1991), Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1964). Za román Krásné zelené oči (2000) byl navržen mezi kandidáty na Pulitzerovu cenu, v roce 2009 byl mezi čtrnácti nominovanými na mezinárodní Man Bookerovu cenu. V roce 2008 také získal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Arnošt Lustig zemřel 26. února roku 2011 v Praze.