nahoru

Neziskovky porušují zákon. Řecké úřady je obviňují z napomáhání nelegální migraci

Lukáš Lhoťan 1. října 2020 • 11:20
Neziskovky porušují zákon. Řecké úřady je obviňují z napomáhání nelegální migraci
foto: Reuters

Web Euronews zveřejnil zprávu o zásahu řecké policie proti humanitárním nevládním organizacím, při kterém bylo několik desítek pracovníků nevládních organizací pomáhajících uprchlíkům a ilegálním imigrantům obviněno ze spolupráce s překupníky s lidmi a napomáhání ilegální migraci z Turecka do Řecka, a to primárně na ostrov Lesbos.

Podle informací médií čelí aktivisté nevládních organizací také obviněním ze špionáže a zločinného spolčení. Dále měli záměrně škodit řeckým bezpečnostním silám chránícím řecké pobřeží. Vyšetřování zločinných aktivit neziskovek probíhalo několik měsíců v široké spolupráci řecké kontrarozvědky (Národní zpravodajská služba), protiteroristické jednotky a klasické kriminální policie.

Řecká policie zatím odmítá zveřejnit podrobnosti a identitu obviněných. Podle poskytnutých informací se mezi obviněnými nachází jak řečtí občané, tak cizinci. Řečtí vyšetřovatelé tvrdí, že aktivisté nevládních organizací poskytovali pašerákům lidí informace, a to včetně tajných, o Řecku a situaci na hranicích, a pomáhali jim tak organizovat ilegální migraci z Turecka do Evropy. Podle řeckých vyšetřovatelů aktivisté neziskových organizací naváděli lodě převaděčů a ilegálních uprchlíků k řeckému pobřeží, doporučovali jim, kde přistát apod. Měli tak v poslední době pomoci několika desítkám lodí s ilegálními imigranty do Evropy.

Zásah řeckých bezpečnostních sil proti neziskovým organizacím se dostal do pozornosti i mimo Evropu. O zásahu například informoval své čtenáře i americký Washington Post. Přitom nejde o první obvinění nevládních organizací z pomoci v pašování ilegálních uprchlíků do Řecka z Turecka. Na webu panarabské televizní stanice al-Džazíra je dostupný článek o podobném případu z roku 2016, kdy řecké úřady obvinily z pašování lidí také aktivisty nevládních organizací (původem z Dánska a Španělska).

V kontextu celé věci je dobré připomenout, že nedávný návrh vedení Evropské unie o řízení migrace v EU obsahuje i plán na zákaz trestního stíhání aktivistů nevládních organizací, kteří zachraňují ilegální imigranty na moři (prakticky řečeno pomáhají ilegálním imigrantům v jejich překročení hranic členských zemí). Nevládní organizace by se tedy mohly stát prakticky beztrestnými organizátory nelegální migrace do Evropy.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.