Moravská vlajka existuje, moravská národnost nikoli | Reflex.cz
nahoru
Očistec Jana Jandourka

Moravská vlajka existuje, moravská národnost nikoli

Jan Jandourek6. července 2011 • 09:25
Cyril a Metoděj
Cyril a Metoděj
• foto: 
Profimedia.cz

Na den zemských patronů Cyrila a Metoděje vyvěsilo vlajku Moravy více než 220 radnic. Reagovalo tak na výzvu sdružení Moravská národní obec. Bylo to třikrát víc než loni.

 

Moraváci si mohou vyvěšovat, co chtějí. Stejně tak, jako si ostatní mohou o takových aktech myslet a říkat svoje. Problém je jen v tom, když někdo začne vymýšlet různé fantómy, které neexistují - například moravskou národnost.

 

Starosta Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku Pavel Novotný podle medií řekl: "Nic špatného na tom opravdu nevidím. Je to podpora sebeurčení Moravanů, ale i ostatních národností. A když se může vyvěšovat vlajka pro Tibet, proč ne pro Moravu?"

 

Další vězeň rudé Číny: Kniha nezvěstného právníka vychází v češtině

 

Na vyvěšování vlajek by nebylo nic špatného. Jde jen o to, že jednou se může dostat do fáze, že polovina lidí vlajky vyvěsí a druhá ne. Pak se ti první začnou ptát těch druhých: „A copak se vám to stalo? Vy nejdete s námi?“

 

Mnoho lidí se hlásí k moravské národnosti. Je to zmatení pojmů. Existuje moravanství jako nějaké sebepojetí, jako jeden způsob identity. Existovala Velkomoravská říše, která má s dnešní Moravou asi tolik společného, jako já s Kelty, kulturně i geneticky. Nemá s tím společného nic. Pro naše země bylo nakonec štěstím, že Cyril s Metodějem z dlouhodobé perspektivy neuspěli. Možná bychom kvůli nim spadali pod nějakou východní pravoslavnou despocii. Je to paradox. Lidé možná latinskému církevnímu jazyku nerozuměli, ale kulturně jim bylo západní křesťanství bližší. A přineslo víc, než nějaké východní experimenty.

 

Perverzní sex, drogy a plagiátorství v podání šestnáctileté dívky: Axolotl roadkill
Lidé, kteří se setkávají na Velehradě a slaví věrozvěsty, se ve skutečnosti nesetkávají na skutečném historickém Velehradě, protože o něm se neví, kde byl. A slaví slovanské bratry západním církevním obřadem. Cyril s Metodějem předvedli slušný výkon a jsou příkladem lidí, kteří dokážou odejít do zcela jiné země a tam vytvořit něco nového, co ovlivnilo generace a je to kulturně vyšší. Mít Evropa imigranty tohoto ražení, bylo by jí lépe. Bratři ze Soluně jsou však osobním příkladem, nikoli návodem, koho kam přičlenit. Jejich dílo mohlo být zneužito, ale to už je takové to co by bylo kdyby. Nebylo.

 

Prohlédněte si snímky, které pořídil kosmounaut z otevřeného vesmíru

 

Ale k té moravské národnosti: mnoho lidí si plete zemskou příslušnost a národnost. Národnost není empirický fakt, jako třeba složení nějakého nerostu. Moje matka byla z Ostravy, otec z východních Čech a já skončil v Praze. Jakou vlajku mám vyvěšovat? Českou, samozřejmě. Národnosti neexistují. Zemská příslušnost je něco jiného. Někde žiji a k něčemu se hlásím. To je užitečné, aby člověk nebyl vykořeněný. Neexistuje moravský jazyk, neexistuje samostatná moravská kultura. Ale stejně tak neexistuje český jazyk a česká kultura. Jen se tomu tak říká. Někdy pohrdaný výraz Česko vyjadřuje to, že tu máme jednu malou zemi složenou z několika celků. Kdyby se tomu říkalo Moravia, na faktech samých by to nezměnilo nic. A k tomu vyvěšování vlajek pro Tibet, opravdu si pan starosta Novotný myslí, že je to to samé? Tibeťané trpí pod čínskou okupací a žijí v nesvobodě. Chce to pan starosta opravdu srovnávat? Přinejmenším si nemyslím, že by nějaký starosta z tibetu mohl v Číně vyvěšovat tibetské vlajky a něco vykládat do medií. Je ten rozdíl jasný?


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější