nahoru

Chytré algoritmy převedly 125 let starý film do vysokého rozlišení. Co vše lze vytáhnout ze záznamu z 1895?

Karel Kilián - Živě.cz12. února 2020 • 15:50
film z roku 1895 do 4K
• video: 
Youtube - Lucas, Deoldify videos

Denis Shiryaev prezentoval na svém YouTube kanále schopnosti „umělé inteligence“ při zpracování starých filmových záběrů. Pro tyto účely použil padesátisekundový němý černobílý film Příjezd vlaku do stanice La Ciotat, který v roce 1895 natočili bratři Auguste a Louis Lumièrové. 

Jako většina tehdejších filmů bratří Lumièrových se i Příjezd vlaku skládá jen z jednoho záběru. Necelou minutu trvající snímek zachycuje příjezd vlaku do stanice ve francouzském přímořském městě La Ciotat. Obrazová kvalita snímku odpovídá možnostem a schopnostem dobové kamery, jak ostatně můžete posoudit sami: 

Film Příjezd vlaku do stanice La Ciotat prý působil při promítání v kinech paniku, neboť děsil některé diváky tím, že vlak projede skrz plátno. Nakolik je tato historka pravdivá už dnes nezjistíme, avšak s ohledem na to, jakou novinkou v té době byly filmové projekce, se jistě pro mnohé jednalo o jedinečný zážitek.

Denis Shiryaev použil nejlepší dostupnou digitální kopii snímku, která už byla částečně očištěná a v rozlišení 720p:

Následně toto video nechal zpracovat algoritmy využívající neuronové sítě. Ty se snažily obraz rekonstruovat na základě metod strojového učení a následně jej dopočítaly do rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu. 

Pokračujte ve čtení zde >>>

Karel Kilián - Živě.cz
Diskuse ke článku