nahoru

Tisíce penisů na pobřeží. Po bouři vyplavil oceán hejno zvláštních ryb, které vypadají jako mužský úd

Martin Bartkovský13. prosince 2019 • 12:50
Penisová ryba neboli mořský červ s lat. názvem Urechis unicinctus
• video: 
Facebook

Velmi zvláštní pohled se naskytl americkému biologovi Ivanu Parrovi, který zavítal na kalifornskou pláž Drakes Beach. Na písku se válely tisíce zvláštních mořských tvorů, kterým se kvůli specifické podobě v Americe přezdívá jednoduše – penisová ryba. Tito tvorové se na pláž dostávají poměrně běžně právě po bouřích, ale množství, v jakém se nyní objevili na kalifornských plážích, je opravdu neuvěřitelné.

Tisíce „penisový ryb“ zůstaly zřejmě po nedávné bouři ležet bezvládně na pobřeží severně od San Franciska. Alespoň v tom se shodují američtí odborníci, kteří na místo dorazili tuto záhadu prošetřit. Jejich počet je ale opravdu rekordní. V takovýchto hejnech se obvykle vyskytují v bahně na mořském dně a bouře dokáže vyvrhnout vždy jen pár jedinců. Proč jich bylo tentokrát tolik, zůstává záhadou.

Tzv. penisová ryba je ve skutečnosti mořský červ s latinským názvem Urechis unicinctus. Jedná se o zhruba deset centimetrů dlouhého tvora, který žije na dně mořských zálivů převážně v Asii. Díky tomu se stal také součástí jídelníčku v Japonsku a Koreji, kde se jí syrový, posypaný solí a politý sezamovým olejem. V Číně se tito červi smaží na pánvi, případně se suší a melou na prášek, který je bohatý na tzv. pátou chuť čili umami. V USA je jejich přítomnost poměrně vzácná.

Na to, o jak zvláštního a malého tvora se jedná, překvapí jejich dlouhověkost. Červi se dožívají až 25 let. Jako potrava jim slouží hlavně plankton, bakterie a další miniaturní oceánští tvorové. Ty chytají do slizových pavučinek, které konzumují poté, co se dostatečně naplní potravou. Jejich stáří se odhaduje na 300 milionů let.

Diskuse ke článku