nahoru

Nechutný trend: Turisté žebrají od chudých Asiatů na cestu kolem světa

Radka Typltová 22. srpna 2019 • 18:40
Nechutný trend: Turisté žebrají od chudých Asiatů na cestu kolem světa
foto: Facebook Begpackers in Asia

Říkají jim begpackers – od slov beg (žebrat) a backpacker (baťůřkář). Už několik let s cedulí žebrají od obyvatel jihovýchodní Asie peníze na pokračování svého flákání se po světě. Některé země už jich mají plné zuby. Například Bali se chystá žebrající turisty vyhánět na ambasády jejich zemí. Brání se i Thajsko, které už od roku 2017 namátkově kontroluje turisty při vstupu do země. Podle zákona u sebe musí mít kromě víza také 20 tisíc bathů (zhruba 15 tisíc korun) v hotovosti. Fotografie žebrajících baťůřkářů sdružuje už od roku 2014 facebooková stránka Begpackers in Asia.

Někteří žebraví turisté zkouší na pohostinné Asiaty historky o tom, že byli okradeni o všechny peníze i doklady. V tomto případě by se ale měli obrátit rovnou na ambasádu své rodné země. Jiní prodávají své věci (včetně bizarností typu latexový sado-maso oblek), náramky, nebo zkouší zaujmout uměleckým vystoupením. Další nabízejí za peníze fotky, které vyfotili na svých cestách kolem světa. Žebráci pocházejí z různých končin. Klobouk a ceduli často drží Australané, Britové i Rusové. Často žádají o peníze na jízdenku domů, ale někteří z nich se brzy objeví se stejnou kartonovou cedulí v jiné části Asie.

Země, ve kterých turisté žebrají peníze na svou další cestu, se přitom donedávna potácely v chudobě. Turistický ruch a peníze, které tu movití cestovatelé utratí, zásadně zvyšují jejich životní úroveň. Cestovatelé, kteří nejen že neutrácejí, ale ještě mají tu drzost místní prosit o peníze, navštíveným státům nejen že nic nepřinášejí, ale doslova je vysávají. 

Žebraví baťůřkáři si přitom neuvědomují, jaké mají štěstí. Například Češi mohou bez víz vycestovat do 124 zemí světa. Obyvatelé Indonésie jen do 38, Thajci do 39. Většinu obyvatel asijských zemí ale tento nepoměr trápit nemusí, protože na cestování nikdy nenašetří. Přesto turistům „v nouzi“ pomáhají. Turisté cestující s nedostatečným finančním polštářem si tak plní své sny na jejich úkor.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout sbírku žebrajících individuí s baťůžkem, kteří cestují za peníze těch nejchudších:

Radka Typltová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.