Legenda plavání Annette Kellermann: Jednodílné plavky ji dostaly v roce 1907 za mříže | Reflex.cz
nahoru

Legenda plavání Annette Kellermann: Jednodílné plavky ji dostaly v roce 1907 za mříže

Martin Mrázek11. července 2019 • 15:10
Legenda plavání Annette Kellermann: Jednodílné plavky ji dostaly v roce 1907 za mříže
foto: Vintag.es

Držela všechny světové rekordy v ženském plavání, noviny ji oslavovaly jako “lidskou mořskou pannu” byla hvězdou vaudevilleského představení a její podvodní balet udivoval diváky od New Yorku po Melbourne. Přesto ji navždy proslavil obyčejný trénink na pláži Revere Beach v Bostonu. K němuž v podstatě ani nedošlo, neboť si tehdy v roce 1907 přišla pro Annette velmi rychle policie.

Slavná sportovkyně k moři dorazila v jednodílných plavkách končících v šortkách and koleny. Tedy v oděvu, jenž byl pro dovolenkáře stále ještě žijící ve viktoriánských časech zkrátka příliš. Tehdejší mravy vyžadovaly, aby se ženy koupaly v dlouhých šatech ke kolenům nošených společně s tmavými punčochami. Annette sice měla tělo z větší části zakryté, ale v poměru vůči zbytku žen v koupacích čepicích byla prakticky nahá.

Drsné motorkářky Bosozoku: Japonské rebelky bez příčiny ničí, na co přijdou

„Já a zatčená! Všichni jsme byli v šoku, zvláště můj otec, který mě pořád vnímal jako svou malou nevinnou holčičku,“ vzpomínala v roce 1953 pro Boston Sunday Globe Annette Kellerman. „Byla to chyba. Měla jsem v Bostonu závodit, a tak jsem šla trénovat. Jenže tam byly dámy v těch tehdejších úžasných plážových kostýmech.“

Přestože samotná Annette později situaci trochu trivializovala, šlo o jistý společenský milník. Jednodílné plavky se totiž během několika let staly standardem dámského plážového oblečení. Samotná průkopnice pokračovala v duchu boření tradic a v roce 1916 se stala první herečkou, která se svlékla v mainstreamovém filmu. Snímek Dcera Bohů (A Daughter of the Gods) byl vůbec prvním, jež rozpočtem překročil milion dolarů. Do dnešních dní se ale bohužel nedochoval.

Fotografka fotila zákulisí porna: Z takových úhlů těla ve filmech pro dospělé neuvidíte

Navzdory tomu, že byla Annette symbolem pokrokovosti, sama se velice silně vymezovala vůči další revoluci v ženských plavkách, tedy proti bikinám. „Jen dvě ženy z milionu je mohou nosit a vypadat dobře. Bikini odhalují příliš. Ukazují linii, jenž dělá nohu ošklivou i u těch nejhezčích postav. Tělo je nejkrásnější, když je jednou, ničím nepřerušenou, linkou.“

Přičemž Annette musela o kráse něco vědět. V roce 1908 proběhla na Harvardské univerzitě studie hledající „perfektní ženu“. Profesor Dudley A. Sargent tehdy porovnával míry sochy Venuše Mélské s třemi tisíci žen. Obrazu Afrodity, tedy řecké bohyně krásy, se nejvíce přiblížila právě Annette Kellermann. Její postavu ve „skandálních“ jednodílných plavkách si můžete prohlédnout v naší galerii:

Krásná, chytrá a smrtící: Sovětská odstřelovačka, která zabila 59 německých vojáků
Krkonošská rarita: Lanovka vozí denně tuny nákladu, ale nepotřebuje téměř žádnou energii
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější