Sníte o smrti svého šéfa? Je to v pořádku, tvrdí přední psycholožka | Reflex.cz
nahoru

Sníte o smrti svého šéfa? Je to v pořádku, tvrdí přední psycholožka

Tereza Stonišová11. června 2019 • 09:20
Nadřízení jsou vděčnými objekty vražedného přemýšlení - ilustrační snímek
Nadřízení jsou vděčnými objekty vražedného přemýšlení - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Výzkumy naznačují, že představa mrtvého neoblíbeného nadřízeného patří v současnosti k jedné z nejčastějších z lidských představ. Přesto, pokud jste si někdy svého šéfa představovali mrtvého, jste normální. Podle přední psycholožky působící na londýnské UCL, je to úplně v pořádku.

Více než polovina lidí si někdy představovala smrt někoho jiného, tvrdí psycholožka Julia Shawová z University College London (UCL) v Londýně. Pokud si však něco takového představíte, je právě méně pravděpodobné, že něco takového opravdu uskutečníte. Ba co víc – pokud o svých představách o násilném činu někomu řeknete, bude ještě méně pravděpodobné, že to skutečně uděláte. Podle Shawové verbalizace násilností vede k uvědomění si jejich důsledků a jejich škodlivosti.

Nadřízení jsou, alespoň podle výzkumů, vděčnými objekty vražedného přemýšlení. Na stejné příčce žebříčku se pak spolu se šéfy objevují bývalí partneři. „Většina z nás vraždu nikdy nespáchá. Myšlenky na ni jsou něco jako cvičení empatie. Přemýšlíte o krok dál, přemýšlíte, co bude následovat, jaké by to mělo následky. A co následuje?

Ve Venezuele je taková bída, že si zločinci nemohou dovolit koupit náboje do svých zbraní

Ve většině případů si řeknete, že výsledkem by nebylo to, co ve skutečnosti chcete,“ uvedla pro online verzi britského The Telegraph psycholožka Shawová. Uvědomění si následků zabití či vraždy se podle Shawové do lidského myšlení vštěpovalo po generace. Podle psycholožky mohou naši předkové za to, že tento druh pudu sebezáchovy máme – již ve starověkých civilizacích totiž následovala často po vraždě násilná smrt onoho „původního“ vraha. I proto si lidská mysl začala fixovat, že vražda není řešením.

Shawová dodává, že vrazi jsou spíše impulzivní. Mají tendenci ztratit kontrolu nad svým jednáním a následky jejich konání je v daný okamžik nenapadnou. Často jde o momentální ztrátu sebeovládání, nikoliv permanentní stav „zlého“ smýšlení.

Fotografka fotila zákulisí porna: Z takových úhlů těla ve filmech pro dospělé neuvidíte
Wagenknecht: Babiš kradl, zastrašuje a vyvíjí nátlak. Je to na policii, sazba je až 12…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější