Zápisky českého vězně: Já na bráchu, brácha na mě aneb Jak se rodinné klany ujaly vlády nad vezeňstvím | Reflex.cz
nahoru

Zápisky českého vězně: Já na bráchu, brácha na mě aneb Jak se rodinné klany ujaly vlády nad vezeňstvím

red14. května 2019 • 17:55
Rodinné klany věznicím pevně vládnou.
Rodinné klany věznicím pevně vládnou.
• foto: 
Profimedia

Jak jsem již nastínil, existují silné nástroje, které by ve věznici měly chránit jak samotné odsouzené, tak i zaměstnance Vězeňské služby ČR. Především takovým způsobem, aby výkon trestu odnětí svobody všech zúčastněných stran proběhl v souladu s veškerými platnými předpisy. Teoreticky jistě. Praxe pokulhává. V praxi totiž dozorčí orgány z velké části ovládají rodinné klany.

Nejprve vás musím zasvětit čistě v teoretické rovině. Vězeňská služba ČR včetně svých zaměstnanců – tedy nejen dozorci, ale i vychovatelé, speciální pedagogové, sociální pracovníci, vedoucí výkonu trestu, psychologové a mnozí další, spadají pod kompetenci ministerstva spravedlnosti. Existuje však i nezávislá složka nosící uniformu, která má pravomoc dohlížet na dodržování všech předpisů, a ta spadá pod ministerstvo vnitra. Jde tedy o jakousi policejní složku, která dbá na to, aby odsouzení dále neporušovali zákon a zaměstnanci vězeňské služby nepřekračovali svou pravomoc.

Zápisky českého vězně: Strach je ve vězení všudypřítomný. Ničí duše i těla a nezřídka i…

Má ji bez rozdílu každá věznice v podobě oddělení prevence a stížností zkráceně nazývané OPaS či prevence. Tito pracovníci prošetřují odsouzené převážně v souvislosti s pašováním narkotik, mobilních telefonů, násilí ať fyzického, či psychického původu. V případě, kdy po „důkladném a nezávislém“ šetření shledají skutkovou podstatu trestného činu, předají věc státní policii. Na druhou stranu však má sloužit i odsouzeným, kteří se na OpaS můžou obrátit se stížnostmi, jak proti spoluvězňům, tak i proti zaměstnancům vězeňské služby. I v takovémto případě musí věc řádně a objektivně prošetřit a v případě nálezu trestného činu věc předat policii, generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) či jiným orgánům. Tolik jen v teoretické rovině, abyste lépe pochopili, jak to vlastně funguje v reálné podobě.

Připravte se na odvetný úder

Už jednou jsem věznici nazval státem ve státě. Ten stát má tedy navíc i policejní složku, která by měla být nezávislá. Pokuste se nyní vžít do role ředitelského postavení takovéhoto malého státečku. Jenom vy v něm máte tu největší pravomoc rozhodovat o tom, jak budete jednat se svými svěřenci (vězni), když budou jakýmkoli způsobem narušovat klidný chod vašeho království, a to i stížnostmi proti němu. K dispozici máte „civilní” zaměstnance v podobě vychovatelů, speciálních pedagogů, psychologů a podobně, kteří mají pravomoc vězně trestat. Takové tresty jsou od špatného hodnocení, přes zbavení různých výhod až po umístění odsouzeného do samovazby, takzvané díry.

Ovšem máte k dispozici i „uniformované” zaměstnance, tedy silnější prostředky – dozorce. Ti mohou v případě nutnosti zasáhnout hmaty, chvaty, obušky, slzným plynem, psy, v krajní nouzi i střelnými zbraněmi s gumovými projektily či ostrou municí. Jenomže na vás neustále dohlíží OpaS, který má pravomoc zamezit vašemu nepřiměřenému jednání. „Moc” nemá ráda omezující hranice. Ona moc totiž touží být nejmocnější – nelimitovaná. Proto se moc musí zmocnit i všech limitů.

Zápisky českého vězně: Kdyby vězeňské doktory nahradili veterináři, to bychom se měli!

Nejelegantnější řešení je infiltrovat OpaS a ovládnout tuto složku tak, aby se nezaměřovala na vás a vaše podřízené, ale pouze na odsouzené. Tím získáte nejmocnější zbraň, s kterou bezmezně ovládnete celé to vaše království. Když si pak bude vězeň stěžovat na vaše protiprávní jednání, vy o tom budete vědět a sehrajete s ním divadlo, které má převážně obdobný scénář: Odsouzený časem obdrží závěrečné stanovisko o ukončeném šetření, jako „nedůvodné” s doplněním, že nebyly shledány žádné důkazy protiprávního jednání či pochybení ze strany věznice. Může nastat odvetný úder v podobě ztráty pracovního zařazení odsouzeného, ztráty mnoha výhod, špatného osobního hodnocení a různých represí. A vy víte, že už si daný vězeň dobře rozmyslí podání nějaké stížnosti.

Infiltrace postupuje do stále vyšších pater

Pokud tedy jste v pozici ředitele či ředitelky takovéhoto institutu, je přeci nejlepší dosadit na OpaS například svou manželku či manžela a hned ruka ruku myje. Pak už můžete usínat s klidným svědomím. Myslíte si, že je toto science fiction? Nikoliv. Uvedl jsem vám konkrétní příklad z tvrdé reality. Reality, kdy se objektivní a nezávislý orgán dostává do střetu zájmů. Oficiálně k žádnému střetu nedochází, neboť řídící jednotka koná svou práci naprosto svědomitě a OpaS objektivně. Myslíte si však, že by váš manžel (nebo manželka) dovolil ohrožení vašeho vysokého postu se slušným finančním ohodnocením? Odpovězte si sami, zda je v takovém případě objektivita vůbec reálná.

Zápisky českého vězně: Hrdinství vám ve vězení moc dlouho nevydrží, hrdinové totiž…

Takovéto infiltrování má i jiná podobenství. Pracovník OpaS je kupříkladu otcem, jehož syn pro změnu pracuje ve stejné věznici v pozici inspektora dozorčí (strážní) služby. Každý řádový dozorce má určitou hodnost a je podřízený (mimo jiné) inspektorovi dozorčí služby, který je podřízen (mimo jiné) vrchnímu inspektorovi a tak dále. Když tedy z pozice vězně podáte stížnost proti rozhodnutí dozorců na OpaS, domníváte se, že bude průběh vyšetřování objektivní a nezávislý? Je možné naprosto pominout roli otce a syna a věnovat se čistě jen práci, přestože by to mohlo ohrozit i pracovní postavení rodinného příslušníka? Opět ruka ruku myje a vše je tak zářivě čisté, až z toho zrak přechází. Situací, kdy má vychovatel své dvě dcery zaměstnané v roli dozorkyň v jedné věznici, nebo partnerský vztah speciálního pedagoga s psycholožkou, či kuchaře s pracovní referentkou, je prostě nespočet. Takový seznam by vydal na stovky těchto stran.

Naše věznice jsou rodinnými podniky, jejichž pracovní pozice se dědí z generace na generaci. A to nejen od řídících či vedoucích pozic, ale i pozic řídících infrastrukturu jako stravování, zásobování, dopravu, zaměstnávání, pedagogiku, vzdělávání, ostrahu či zdravotnictví. Jednou se znelíbíte jednomu z nich a věznice se promění ve chřtán dravé šelmy, který vás nekompromisně pohltí. A přesně tato infiltrace postupuje do stále vyšších pater, jako virus napadající organismus.

Více si o praktikách GIBS, OPaS, ale třeba i o práci kanceláře ombudsmana můžete přečíst v příštím díle, který vyjde v úterý 21. května.

Babišovi hrozí vězení a zkusí všechno, prostě to celé smrdí. Lidem dochází trpělivost,…
Světový rekord: Kubánec seděl za pašování marihuany 39 let, teď mu hrozí vězení za boj…

redVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější