Video placeholde

Nový způsob boje proti sprejerům? V Itálii odstraňují graffiti pomocí laseru a nápisy zázračně mizí

Skupina dobrovolníků všech věkových kategorií se rozhodla zbavit Florencii graffiti, která se objevují i na historických památkách města. Vyzbrojili se novinkou italské firmy El.En. Group, která jim poskytla laserovou technologii nejnovější generace. Jak napsala agentura AFP, skupina, která si říká Andělé krásy, odstraňuje nápisy zanechané i na cenných historických památkách. "Má tlustá kočičko, miluji tě," napsal například někdo na Ponte Vecchio, jehož krámky se blyští zlatem klenotníků.

"Laser graffiti 'odpaří' a přitom nepoškodí kámen," vysvětlila Daniela Valentiniová, která skupinu Andělů vede. "Některá se odstraňují hůř, třeba nápisy vyvedené růžovou nebo stříbrnou barvou. Záleží také na tom, jak dlouho už na kameni jsou, a na poréznosti kamene," dodala.

"Vyčistili jsme místa na nejméně 28 památkách světového dědictví UNESCO," tvrdí generální ředitel El.En Paolo Salvadeo. Technika si poradí s nápisy na zdech stejně jako na sochách nebo na objektech z bronzu. Firma se specializuje na výrobu laserů používaných v průmyslu nebo v lékařství. Své nové přístroje poskytla darem několika muzeím na celém světě, například v New Yorku nebo Vatikánu. Florentští Andělé ale dostali naprostou novinku vyvinutou speciálně na odstraňování graffiti.

Navzdory kvalitě tohoto přístroje není práce s ním snadná. Odstranění deseti centimetrů čtverečních poškozené plochy trvá 20 minut. Přístroj má hodnotu 70.000 eur (1,8 milionu korun). Dosud používané pískové pumpy mají tu nevýhodu, že odstraňují nejen sprej, ale také část povrchu čištěné plochy. Laser dokáže vrátit krásu památkám měst, v nichž se narodili lidé jako Botticelli nebo Michelangelo, aniž by je poškodil, ujišťuje Salvadeo.