Nový způsob boje proti sprejerům? V Itálii odstraňují graffiti pomocí laseru a nápisy zázračně mizí | Reflex.cz
nahoru

Nový způsob boje proti sprejerům? V Itálii odstraňují graffiti pomocí laseru a nápisy zázračně mizí

Martin Bartkovský, ČTK9. března 2019 • 11:00
Laser odstraňuje graffiti v italské Florencii
• video: 
Facebook.com

Skupina dobrovolníků všech věkových kategorií se rozhodla zbavit Florencii graffiti, která se objevují i na historických památkách města. Vyzbrojili se novinkou italské firmy El.En. Group, která jim poskytla laserovou technologii nejnovější generace. Jak napsala agentura AFP, skupina, která si říká Andělé krásy, odstraňuje nápisy zanechané i na cenných historických památkách. "Má tlustá kočičko, miluji tě," napsal například někdo na Ponte Vecchio, jehož krámky se blyští zlatem klenotníků.

"Laser graffiti 'odpaří' a přitom nepoškodí kámen," vysvětlila Daniela Valentiniová, která skupinu Andělů vede. "Některá se odstraňují hůř, třeba nápisy vyvedené růžovou nebo stříbrnou barvou. Záleží také na tom, jak dlouho už na kameni jsou, a na poréznosti kamene," dodala.

Harry Potter je zpět! Díky novým stavebnicím lego ožila vrba mlátička i slavný…

"Vyčistili jsme místa na nejméně 28 památkách světového dědictví UNESCO," tvrdí generální ředitel El.En Paolo Salvadeo. Technika si poradí s nápisy na zdech stejně jako na sochách nebo na objektech z bronzu. Firma se specializuje na výrobu laserů používaných v průmyslu nebo v lékařství. Své nové přístroje poskytla darem několika muzeím na celém světě, například v New Yorku nebo Vatikánu. Florentští Andělé ale dostali naprostou novinku vyvinutou speciálně na odstraňování graffiti.

Navzdory kvalitě tohoto přístroje není práce s ním snadná. Odstranění deseti centimetrů čtverečních poškozené plochy trvá 20 minut. Přístroj má hodnotu 70.000 eur (1,8 milionu korun). Dosud používané pískové pumpy mají tu nevýhodu, že odstraňují nejen sprej, ale také část povrchu čištěné plochy. Laser dokáže vrátit krásu památkám měst, v nichž se narodili lidé jako Botticelli nebo Michelangelo, aniž by je poškodil, ujišťuje Salvadeo.

Odezřeno fotbalistům z úst: Může Milan Baroš debatovat s rozhodčím a neříct u toho…
Šarlatán z Petřin vydělává na umírajících lidech: Za 14 tisíc vyléčí rakovinu i…

Martin Bartkovský, ČTKMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější