nahoru

Web Europeana: 2,3 miliónů historických fotografií na jednom místě

Johana Kudrnová 28. května 2017 • 09:00
Web Europeana: 2,3 miliónů historických fotografií na jednom místě
foto: Europeana

Mezinárodní konsorcium dědictví fotografie před několika dny za účelem propagace a posílení kultury a dědictví fotografie zpřístupnilo webové stránky europeana.eu, kde si lidé mohou volně prohlížet na 2,3 miliónů historických fotografií. Do elektronické sbírky přispělo na 50 evropských institucí z 34 zemí.

Fotogalerie Europeana se zaměřuje na prvních sto let fotografie. Návštěvníci stránek mohou hledat obrázky pořízené v 19. století a v první polovině 20. století podle času, tématu, typu fotografie nebo klíčových slov.

Europeana plánuje na webu zpřístupňovat speciální kolekce fotografií, zaměřující se na konkrétní tematické celky. Bude se tak prakticky jednat o internetové výstavy. U příležitosti zpřístunění stránek veřejnosti redaktoři uvedli výstavu první. Zaměřuje se na věk industrializace, konkrétně pak na život v továrnách.

 

V hledáčku Europeany se objevuje jak pásová výroba, tak řemeslnický um. Na fotografiích je tak možné vidět anglické rukavičkářky, britské košíkáře i dánskou oděvní firmu, jejíž majitel se ve 30. letech rozhodl udělat svému byznysu reklamu obložením celého jednoho domu kabáty. Pásová výroba je pak zachycená na fotografiích španělské textilky.

 

 

 Klíčová slova: fotografie, historie, EuropeanaDiskuse ke článku