Posvátná řeka na Novém Zélandu dostala jako první na světě stejná práva jako lidé | Reflex.cz
nahoru

Posvátná řeka na Novém Zélandu dostala jako první na světě stejná práva jako lidé

Daniel Baret24. března 2017 • 10:20
Posvátná řeka Whanganui má stejná práva jako člověk.
Posvátná řeka Whanganui má stejná práva jako člověk.
• foto: 
wikipedia.org

Více než 140 let trval boj místních Maorů na Severním ostrově na Novém Zélandu, aby úřady uznaly jejich mimořádně neobvyklý požadavek – chtěli, aby jejich posvátná řeka Whanganui získala stejná práva, jako mají lidé. Podařilo se a je to vůbec poprvé v historii na celém světě.

Maorové si svoji historii kolem řeky Whanganui ztotožňují s vlastním osudem, protože podle legendy kdysi jejich legendární vůdce Tamatea po řece putoval. Jak lidi, tak 290 kilometrů dlouhý vodní tok proto považují za nedělitelnou součást vesmíru.

Dlouho proto bojovali o to, aby novozélandský parlament uznal řece stejná práva, jako mají lidské bytosti. Vůbec poprvé na světě bylo něco podobného ve středu skutečně odhlasováno. U nás na to upozornil Český rozhlas.

Poslanci dokonce místním maorským komunitám přiřkli kvůli řece i finanční kompenzaci. Jak bude v budoucnu využita, zatím nebylo oznámeno.

V Kyjevě je nejhlubší stanice metra na světě – 105 metrů pod zemí. Na pražském Náměstí…

Jak se objevilo v novozélandských médiích, když parlament schválil řeku jako živou lidskou bytost, tak stovky Maorů plakaly dojetím.

Whanganui je třetí nejdelší řeka Nového Zélandu a její okolí je proslulé svojí krásou, proto sem jezdí hodně turistů. I pro ně z rozhodnutí parlamentu plynou určité nové povinnosti. Kolem řeky se sice vždy dbalo na dodržování nejrůznějších ekologických předpisů, ale teď bude kontrola ještě větší. Vodě se prostě nesmí nijak „ubližovat“.

Nejsevernější osídlení na světě je v kanadském Alertu, dál už skutečně nikdo nebydlí
Tajemství trvá: Nejvyšší nezdolaná hora světa zůstává v Bhútánu, vláda na ni nikoho …

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější