Ostrov, kam lidé nesmí: Sable je živá přírodní laboratoř | Reflex.cz
nahoru

Ostrov, kam lidé nesmí: Sable je živá přírodní laboratoř

Zdena Martinová11. listopadu 2016 • 08:00
Ostrov, kam lidé nesmí: Sable je živá přírodní laboratoř
foto: profimedia.cz

Ostrov Sable je obklopený mělčinami. V minulosti tam proto ztroskotalo velké množství lodí. Bývalou záchrannou stanici pro námořníky dnes vystřídala přírodní laboratoř. Lidé tam nesmí. Divocí koně ano.

Na ostrově Sable byla v minulosti vybudována záchranná stanice, která sloužila námořníkům ze ztroskotaných lodí. Díky pohyblivým písčinám a mělčinám v okolí ostrova tu totiž ztroskotalo obrovské množství lodí – právem se jeho okolí přezdívá hřbitov lodí. V současné době k ostrovu lodě nepřiplouvají, není tu žádný přístav, jediný způsob, jak se na ostrov dostat, je letecky.

Přesněji – vrtulníkem, ani stálá přistávací dráha tu není, jen heliport. Bývalá záchranná stanice dnes slouží jako meteorologická stanice a sídlo správy Národního parku. Její zaměstnanci jsou také jediní trvalí obyvatelé ostrova. Příležitostně tu přebývají i vědci, ostrov slouží jako přírodní laboratoř k vědeckým výzkumům.

Běžní turisté se do tohoto Národního parku dostanou jen vzácně – jejich počet je velmi kvůli křehkému ekosystému písečných dun omezený a ke vstupu na ostrov potřebují zvláštní povolení. Ale naši čtenáři žádné povolení nepotřebují, na návštěvu tohoto výjimečného ostrova s populací divokých koní je zavede video výše.

O zvířatech na ostrově Sable se více dočtete v ABC 

ABC 23 vychází 8. 11.ABC 23 vychází 8. 11.Foto abc

Zdena Martinová


Klíčová slova: ostrov, KONĚ, příroda, rezervace


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější