nahoru

Vědci konečně zjistili, jak velké je velrybí srdce. Jako traktor

Tereza Stonišová 21. srpna 2015 • 15:39
Vědci konečně zjistili, jak velké je velrybí srdce. Jako traktor
foto: Ourwindsor.ca

Když moře vloni v létě vyplavilo na pobřeží Newfoudlandu obří exemplář plejtváka obrovského, největšího živočicha naší planety, kanadští vědci se rozhodli, že uhynulé zvíře důkladně prozkoumají.  Do středu zájmu se dostalo především velrybí srdce, jehož rozměry byly dlouho předmětem téměř mytických příběhů.

Dosavadní odhady uváděly, že velikost velrybího srdce se vyrovná velikosti auta. O jeho největší arterii, aortě, se zase říkalo, je tak velká, že by si v ní člověk mohl zaplavat. Smutná událost, kdy plejtvák uvízl v ledové kře a uhynul, dala vědcům z Královského muzea v Ontariu možnost legendy ověřit. Plejtvák je ohrožený druh, takže se neloví, a vědci vlastně ještě nikdy neměli příležitost jeho tělo důkladně prozkoumat.

Z těla velryby dlouhého téměř třiadvacet metrů bylo srdce přenášeno ve speciálním pytli, zkonstruovaném pro tuto příležitost. Samotné srdce vážilo 180 kilogramů.

„Očekávala jsem, že bude velké jako auto,“ řekla listu Toronto Star Jacqueline Millerová z muzea, ovšem měření ukázala, že srdce je veliké spíše jako traktor. Aorta, které mnozí připisovali obří rozměry, se naopak ukázala být překvapivě malou. Podle Millerové by se do ní vešla maximálně lidská hlava.

Srdce bylo dlouhou dobu uloženo zmražené. Teprve minulý týden ho vědci rozmrazili a naložili do formaldehydu - toho potřebovali. 3785 litru. “Krása té práce byla v tom, že jsme o anatomii velrybího srdce nic nevěděli, každou chvíli jsme objevili něco nového,” uvedla Millerová. Na fotografiích je patrné, že i svorky, jimiž vědci srdce „zašpuntovali“, jsou nebývale obrovské.

Srdce se pak naložilo do acetonu a nakonec napuštěno silikonem. „Lidé se nás často ptají, jak velké je velrybí srdce, a zda má stejnou strukturu jako lidské,“ doplňuje pracovnice muzea a dodává, že i z toho důvodu bude srdce modré velryby vystaveno ve speciální muzejní vitríně v Královském muzeu Ontaria.

BBC záchranu velrybího srdce zachytila v dokumentárním filmu, který bude vysílat příští týden.Klíčová slova: reflex, velrybaDiskuse ke článku