nahoru

Dojemný příběh z války zná své hlavní aktérky po dlouhých 70 letech. Může za to Twitter

vib 22. června 2015 • 13:04
Dojemný příběh z války zná své hlavní aktérky po dlouhých 70 letech. Může za to Twitter
foto: Imperial War Museum

Hollywood má zaděláno na další dojemný příběh. Tentokráte ho má na svědomí tak slovutná organizace, jako je Imperial War Museum v Londýně, které se zaměřuje na válečné konflikty, kterých se ve 20. století účastnila i Velká Británie. Muzeum teď pomocí sociální sítě Twitter zjistilo jména dvou dívek z fotografií starých 70 let. Informoval o tom dailymail.co.uk.

Imperial War Museum vlastní také přes 6 milionů fotografií a negativů. Někdy se ví, co a kdo na nich je, někdy se to jen tuší a jindy vše zahalil čas a anonymita. Nedávno muzeum zveřejnilo na svém Twitteru fotografie dvou radujících se mladých žen, které ve fontáně na náměstí Trafalgar Square v centru Londýna 8. května 1945 slavily konec války se dvěma vojáky. Neuběhlo ani 24 hodin a s pomocí sociální sítě se na svět vyklubal krásný dojemný příběh.

Na fotkách jsou Joyce Digney a Cynthia Covello, kterým bylo před sedmdesáti lety 18 a 20 let. Identifikovali je lidé, kteří s nimi sloužili za druhé světové války v britské armádě.

Krátce po válce, si dvě kamarádky vzaly kanadské vojáky a odstěhovaly se s nimi do nové vlasti.

Paní Covello zemřela v roce 1983, ale paní Digney, které je nyní 89 let, stále ještě žije nedaleko kanadského Vancouveru. Řekla, že byla ohromena, když se uviděla na fotografiích starých 70 let.

„Společně s moji velmi drahou přítelkyní Cynthií jsme pracovaly pro armádu a za války jsme si slíbily, že když zůstaneme naživu a když všechno skončí, vypravíme se do Londýna a pořádně to oslavíme,“ řekla paní Digney. K tomu dodala: „V Londýně jsme se šly pomodlit do katedrály a děkovaly Bohu, že válka skončila. Ve válce jste ale obě ztratily bratry. Ulice byly tehdy zaplněné davy, všude euforie. Nikdy jsem neviděla tolik lidí s úsměvy na tvářích.“

Na Trafalgar Square už byly dívky unavené a tak skončily do fontány, aby si ochladily bolavé nohy. Tam vznikly tyto fotky, které vlastní válečné muzeum. A s pomocí Twitteru teď známe i dojemný příběh, který je provází.

vib


Diskuse ke článku