nahoru

Fascinující příběh: Muž sám prokopal cestu horou. Zkrátil tak cestu z vesnice do města o 40 kilometrů

ber 13. dubna 2015 • 17:00
Fascinující příběh: Muž sám prokopal cestu horou. Zkrátil tak cestu z vesnice do města o 40 kilometrů
foto: facebook.com/Dashrath Manjhi

Dašráth Mandží byl za svého života považován lidmi ze své vesnice za blázna. Přestože zemřel už v roce 1988, celá obec na něj dnes vzpomíná jako na legendu. Důvod? Sám a pouze za pomocí svých rukou a primitivního nářadí prokopal z vesnice cestu místní horou a zkrátil tak cestu do nejbližšího města, kde je k dispozici lékař. Motiv? Zbytečná smrt jeho manželky. Příběh popsal web goodnewsnetwork.org.


Pan Mandží si vybral skutečně nelehký úkol – zlepšit spojení ze své vesničky Gehlaur, která se nachází v chudém indickém státě Bihár, s městem Wazirgajn. V roce 1960 mu totiž zemřela manželka a to pouze z toho důvodu, že doktor byl až v 55 kilometrů vzdáleném a také těžce přístupném městečku Wazirgajn . Mandží tuto cestu zkrátil vlastníma rukama v průběhu dlouhých 28 let na pouhých 15 kilometrů.

Mandží kdysi prodal své tři kozy, za které nakoupil kladiva a dláta. Na své cestě horou pracoval každý večer. Přes den pracoval na poli, aby se uživil. Kameny lámal jako ve starých dobách – nejdříve je zahřál ohněm a poté na horký povrch vylil vodu. Kameny popraskaly a zbytek vylámal dlátem. Takto pracoval od roku 1960 do roku 1988. Výsledek všechny nakonec šokoval a používají ho dodnes.

Je to poměrně profesionálně zbudovaná cesta, která vede přímo skrz kopec, který odděloval vesnici od zbytku civilizace.

Muž, který byl po čas své práce nazýván šílencem, obdržel v roce 2007 vyznamenání v podobě státního pohřbu. Ve vesnici se stal po své smrti legendou a dosáhl i mezinárodní slávy poté, co o příběhu informovala světová média.

ber


Klíčová slova: fotogalerieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.