nahoru

Konec jedné tradice: Amišská kráska vyměnila staromódní hábit za sexy spodní prádlo

ber 26. února 2014 • 17:30
Konec jedné tradice: Amišská kráska vyměnila staromódní hábit za sexy spodní prádlo
foto: archiv

Amišové jsou pořád považováni za jednu z nejkonzervativnějších křesťanských skupin v Severní Americe. Ovšem Kate Stoltz opustila svoji komunitu, narušila staré tradice a stala se modelkou. Mnozí se ale ptají, zda je to správně.

Amišové představující jednu z větví novokřtěnců a žijí především v Kanadě a USA (tam hlavně v Pensylvánii, Ohiu a Indianě). Členové, kteří patří k starému řádu (Old Order Amish) jsou známi především přísnými zákazy používání techniky (nesmějí používat auta, telefon a elektřinu), uniformními starosvětskými oděvy a dalšími zvláštnostmi. Pořád zastávají ideu, že žena je zcela podřízena muži. Existuje ale už i řada modernějších směrů hnutí, které restrikce omezily. Patří mezi ně i Kate Stoltz.

Ta v roce 2012 odjela do New Yorku natáčet reality show „Breaking Amish”. Pak vstoupila do světa modelingu, z čehož její rodiče nejsou vůbec nadšeni. „Ví o mé práci, ale radši se tomuto tématu vyhýbají,” řekla Kate deníku New York Post. Stolz podepsala kontrakt s agenturou Major Model Management a udělala několik sérií focení – například pro lechtivý časopis Maxim. Také dělala modelku na New York Fashion Week. A teď se nechala dokonce nafotit ve spodním prádle.

“Před rokem bych se nikdy nenechala takhle nafotit. A pořád nevím, jestli jsem se smířila sama se sebou, nebo s tou myšlenkou,” vysvětluje. Zdůvodňuje to ale tím, že amišské ženy, podobně jako například muslimky, rády nosí hezké spodní prádlo, jen je v něm nikdo nikdy neměl vidět. Kromě toho běžně používá iPhone a sdílí své fotografie na sociálních sítí. Fotografování ale není první věc, při které Stoltz porušila dávné zvyky své komunity. Byla totiž zatčena i za pití alkoholu před jízdou autem. Což je také něco nepředstavitelného pro Amiše. V současnosti žije v USA kolem 250 tisíc Amišů. Jejich hnutí založil ve Švýcarsku v roce 1693 Jakub Ammann, ale v 18. století se většina z nich odstěhovala do Pensylvánie. Udrželi si ve své uzavřenosti i svůj jazyk, což je jeden z dialektů němčiny.

ber


Klíčová slova: modelka, USA, Kate Stoltz, amišovéDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.