nahoru

Svobodu pro kalhotky! V Kazachstánu, Rusku a Bělorusku chtějí zakázat syntetické prádlo

vib 18. února 2014 • 18:00
Svobodu pro kalhotky! V Kazachstánu, Rusku a Bělorusku chtějí zakázat syntetické prádlo
foto: vlast.kz

Zní to sice poněkud absurdně, ale v největším kazašském městě Almaty se uskutečnila v neděli demonstrace na podporu prodeje syntetických krajkových kalhotek. Za bizarním sporem je ale záměr, který se týká desítek milionů žen v Rusku, Bělorusku a Kazachstánu.

Tyto tři země mají celní unii a v některých obchodních věcech postupují společně. Již v roce 2011 bylo schváleno nařízení (v platnost má vstoupit až letos v létě), které zakazuje výrobu, dovoz a prodej krajkového spodního prádla ze syntetických materiálů. Důvod? Míra absorpce u většiny syntetických materiálů, ze kterých se toto prádlo vyrábí, se pohybuje od tří do šesti procent. A výnos zakazuje veškeré prádlo, které nedosáhne šestiprocentní hranice. Odborníci v zemích bývalého Sovětského svazu považují podobné výrobky za zdravotně závadné produkty. Pravda to podle všeho je, ale problém vzniká tím, že se jedná o levné výrobky pocházející z Asie a těch se ani ženy v Kazachstánu a jinde nechtějí vzdát.

Při demonstraci v Almaty bylo sedm žen zadrženo policií, když mávaly kalhotkami na hlavním Náměstí republiky. Tvrdý postup proti této akci odůvodňují pozorovatelé tím, že vláda Kazachstánu v posledních týdnech bedlivě monitoruje situaci v zemi, kde se demonstruje (i když v malých počtech) prakticky každý den. Obyvatelům se nelíbí zejména devalvace místní měny tenge, protože se obávají prudkého růstu cen. Kalhotek ze syntetických materiálů se to možná již brzy týkat nebude, protože zmizí z obchodů.

vib


Klíčová slova: kalhotky, KazachstánDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.