nahoru

Fascinující nudistická komunita, jeden z vítězů World Press Photo a nečekaná česká stopa

vib 15. února 2014 • 13:37
Fascinující nudistická komunita, jeden z vítězů World Press Photo a nečekaná česká stopa
foto: Nikita Šochov a worldpressphoto.org

V pátek byli představeni vítězové známé soutěže World Press Photo. V portrétní kategorii obsadil třetí místo i fotograf Nikita Šochov, který na ostrůvku Utriš v Černém moři nafotil nudistickou komunitu, která připomíná hippies. Zajímavostí, že v okolí tohoto místa dodnes žije stará česká komunita.

Ostrůvek Utriš se nachází v Černém moři v Krasnodarské oblasti (není ani tak daleko od Soči, místa konaní olympijských her), byl v 60. letech minulého století vyhlášen za národní park a stal se oblíbeným místem pro ruské a ukrajinské nudisty, kteří sem jezdí v letních měsících. Je to místo, kde výdobytky civilizace ještě moc nedorazily. Šochov zde nafotil krásné fotografie.

Mezi zajímavosti patří pozůstatky krajanské komunity v okolí nedalekých měst Novorossijsk a Anapa. Češi se tam dostali koncem šedesátých let 19. století. Souviselo to s ukončením kavkazské války, po která vznikla vylidněna území a lákali tam kolonisty jak z ruského vnitrozemí, tak ze zahraničí. Tímto způsobem se tam dostali první přistěhovalci z jižních Čech. Dnes tam zbyly už jen dvě „české“ vesnice. Jedna z nich už tvoří součást Novorossijsku, druhá leží deset kilometrů od Anapy. To jsou dnes už jediná místa, kde krajané v této oblasti hovoří stále česky.

vib


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.