nahoru

Unesené Češky v Pákistánu: rozhovor s Bohumilou Ranglovou, projektovou manažerkou, která v Pákistánu a Afghánistánu pracovala

Zdeněk Strnad 20. března 2013 • 00:05
Pakistan
Pakistan
• foto: 
Profimedia

Jak se chovat při cestách do nebezpečných asijských oblastí? Co mohly dvě unesené dívky udělat lépe? Dozvíte se ve středu v 10 hodin v online rozhovoru Reflexu.

 

Causa unesených dívek inspirovala kolegu Jiřího X. Doležala, nadšeného cestovatele, k sepsání článku "Sluníčkový holky v Balúčistánu". Kontroverzní článek (JXD žádné jiné ani neumí) vzbudil obrovský ohlas.

 

Část čtenářů je naprosto neomylně přesvědčena o tom, že ty dívky zbytečně riskovaly, a nevyplatilo se jim to. Velmi často bylo zmiňováno, že oblast Balúčistánu prostě bezpečná není a to ani pro místní - natož pak pro dvě Evropanky. Únosy tam zdaleka nejsou ničím výjimečným.

 

Podle opačného názoru je ovšem Reflex s podobnými články vrchol sexismu a zneužívá cizí neštěstí k protimuslimskému štvaní a "civilizačnímu šovinismu". Ne tedy písně rasistických náckovských kapel, ale články Reflexu a JXD jsou zdrojem fašizace této země, jak se vyjádřil Ondřej Slačálek.

 

Oba tábory mají ale přes zásadní názorové odlišnosti přece jen něco společného - drtivá většina z nich nikdy v Pákistánu nebyla, a o všem si udělala názory jen z doslechu. Jak to tedy doopravdy s cestováním v té části Asie vypadá? Mohly dívky udělat něco lépe, nebo měly zůstat doma, jak tvrdí bývalý ředitel tajné služby Karel Randák? Je odjezd dvou dívek do nebezpečných pákistánských oblastí poukázkou k jistému maléru, nebo se jedná o jednotlivé výstřelky v davu jinak spokojených turistů?

 

Hostem chatu Reflexu byla projektová manažerka Bohumila Ranglová, která působila pracovně v oblasti Afghánistánu a Pákistánu opakovaně v letech 2004 až 2011. Vystudovala Obor Dějiny a kultura islámských zemí na filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

 

Online rozhovor s Bohumilou Ranglovou

Radka P., 20. března 2013 • 11:23
Kolik procent jim dáváte šanci , že se najdou a v pořádku dostanou domů?
Ja verim ze se domu vrati. Dekuji vsem za otazky a preji pekny den.
Carmen, 20. března 2013 • 11:19
Mluví se i o transportu do Afghanistánu...jak a proč je to pravděpodobné?
Na podobnou otazku jsem jiz odpovidala.
Tomáš, 20. března 2013 • 11:19
Dobrý den.Proč si myslíte že je někdo hledá??Máte nějaké zaručené informace že ano?? Žiji tu v PK několik let a mám informace že je nikdo nehledá. Byli to obyčejní banditi kteří dostali echo o dvou dívkách už v Iránu.
Nase urady rikaji ze je hledaji ve spolupraci a pakistanskymi urady, a ja tomu verim. Jine informace nemam. Pokud vsak mate jine informace, obratte se na nas zastupitelsky urad.
Daniela Newland, 20. března 2013 • 11:17
Muži s podobných chováním k ženám, a my Evropani tam hážeme téměř všechny z Asie, Afriky a kdo ví ještě odkud, jsou podezříváni z něčeho jako sexuální přemrštěnost, mánie atd. Je to tak? Jaké je konkrétně v této zemi sexuální chování mužů a žen. A proč? Děkuji.
Nemam s tim zadne zkusenosti.
Honza, 20. března 2013 • 11:16
Dobrý den! Jak moc se podle Vás liší přístup obyvatel Pákistánu nebo Afgánistánu k Evropanům (nebo obecně lidem přicházejícím ze země s křesťanskou kulturní tradicí) od přístupu obyvatel středoasijských republik bývalého SSSR, kteří jsou také muslimové...? Děkuji za odpověď.
Ve stredoasijskych republikach jsem nebyla, nemohu vam odpovedet.
Jarin, 20. března 2013 • 11:15
Dobrý den, věříte ve šťastný návrat dívek? Přecejen všechny čtyři předchozí únosy zahraničních turistů byly cíleny na výkupné. Proto je velmi vysoká šance, že se únosci brzy ozvou. Jak situaci komplikuje fakt, že unesenými jsou pohledné ženy. Nemůže se nějaký vysoce postavený extrémista rozhodnout, že si holky nechá jako manželky? Podle mě budou spíše preferovat tučné výkupné. Není to pravda?
Verim ze vse dobre dopadne. Nemyslim ze by na jejich situaci mel vliv jejich vzhled, a nemyslim ze by si je nekdo chtel ponechat jako manzelky.
Petr, 20. března 2013 • 11:14
Dobrý den. Dívky byly uneseny u města Nok Kundi. Město je zhruba 500km od Kvéty a úplně mimo obydlené oblasti. Naopak je Nok Kundi podezřele blízko Afghánských hranic. Nahrává toto hypotéze, že byly dívky převezeny do Afghanistánu? Je možné přejet přes hranice mimo vyznačený přechod a to v blízkosti Nok Kundi?
Predpokladam ze i s touto hypotezou (krome dalsich) vysetrovatele pracuji. Pokud k prevozu nedoslo hned po unosu, nyni uz to unosci budou mit tezsi pokud by neco takoveho planovali, nebot se unosu vi, a prechody jsou vic hlidany. Ale k vasi otazce - neznam oblast NokKundi, celkove jsou vsak hranice hodne propustne, pasovani je caste.
Honza, 20. března 2013 • 11:10
Dobrý den. Pan Randák v jiném rozhovoru říkal, že v Pákistánu je tzv. klanová společnost. Lidé jsou naprosto loajální ke své rodině. Pokud by tedy o únosu někdo něco věděl, určitě vyšetřovatelům nic neřekne. Je to pravda? Zbývá tak jako jediná možnost čekat na únosce, až se ozvou?
Klanova spolecnost - ano. Na vasi dedukci muze neco byt.
Jakub, 20. března 2013 • 11:07
Dobrý den. Jakou moc má v Pakistánu policie? U nás pokud dojde k vraždě, je na 99% vyšetřena a viník jde do vězení. To nám udržuje bezpečnost ve státě. Jak funguje vymáhání práva v Pakistánu a jak přímo v Balochistánu?
V Pakistanu maji nejvetsi moc tajne sluzby. Vymahatelnost prava je v techto oblastech problem. Detailnejsi odpoved o jurisdikci v Balochistanu presahuje moznost tohoto chatu, pokud vas to zajima doporucuji stranky ICG kde je na toto tema zajimava studie.
Zdena, 20. března 2013 • 11:03
To, že cesta dívek nebyl dobrý nápad bylo řečeno mnohokrát. Ale stalo se. Nemyslíte, že by možná mělo smysl, aby některá církevní kapacita v této záležitosti oslovila diplomaticky nějakého pakistánského duchovního vůdce a požádala o pomoc? I když náboženství jsou rozdílná, ale přece jen...
Na FB stranky tech dvou divek je mozne posilat tipyna pomoc, zkuste jim tento napad poslat.
honza, 20. března 2013 • 11:03
Podle čeho usuzujete že se nemužou stat sex... otrokynemi? Když ste zde pracovala snad vite jak se chovaji k ženam.
Neodpovida to tomu, co o te zemi vim a ani neznam zadny precedens.
Karina, 20. března 2013 • 11:02
V jejich posledni sms z hranic mezi Iranem a Pakistanem stalo, ze si je dost fotili . Jejich auto zastavovali jiz z dalky, je to bezna praxe nebo nemohly byt opravdu uz predem vytypovany?
Myslim ze mohli.
Ksicht Sojky, 20. března 2013 • 11:01
Lze vůbec doporučit návštěvu jakékoliv muslimské země samotným dvoum dívkám bez doprovodu??
Ja bych klidne doporucila. Treba Emiraty, Jordansko, Turecko a jine. Bezp. situace se vsak muze rychle menit, takze je dobre to prubezne sledovat. A rozhodne neplati ze ty zeme jsou bezpecne jako celek, vsude jsou mista kam je lepsi nechodit
tomas, 20. března 2013 • 10:59
at tam poslou armadu cr, ty jejich zasahovy jednotky. slo by to, ne? at k necemu jsou.....ochrana obcanu CR, nebo co ja vim jak se to da oficialne nezvat. jak rikaj americani: s teroristy nevyjednávat.
Pokud pominu ze nelze porusit uzemni svrchovanost pakistanu tim ze bychom tam poslali ceske jednotky, je zrejmne hlavnim problemem ze divky byly uneseny na nezname misto.
Lenka K., 20. března 2013 • 10:56
Dobrý den, někde jsem četla, že by jim právě to, že jsou z ČR, mohlo uškodit, protože v Afghánistánu působily české jednotky. A ty zrovna nebyly "na straně" pravděpodobných únosců. Jaký je váš názor na věc jako znalkyně místní situace? Děkuji.
Dobry den, v jednotkach ISAF ktere pusobi v Afghanistanu je temer 50 statu. Vyloucit se to asi neda, ale ja to nepovazuji za pravdepodobne.
Carmen, 20. března 2013 • 10:54
Existují ještě jiné důvody únosu kromě výkupného nebo sexuálního otroctví? Slyšela jsem, že stačí jako minimální záminka urážka proroka, klanu apod ...může se člověk dopustit nějakého prohřešku téměř nevědomě? A myslíte, že šátek pro dvě Evropanky je dostatečný způsob ochrany nebo nenápadnosti? Pořád mi nejde do hlavy, jak se dá "naplánovat " cesta do tak nebezpečné země. Držím holkám palce:(
V Pakistanu jsou unosy caste i z politickych duvodu, snaha zastrasit politickeho oponenta, jeho rodinu nebo stoupence. Satek pomaha, ukazuji tim respekt k mistim zvykum, nicmene si jich stejne kazdy vsimne (ale aspon ho neurazi tim, ze by mely odhalene vlasy). Pokud jako cizinec NECHTENE urazite jejich nabozenske citeni, vetsinou to neni zaminka proto, aby vam nekdo ublizil.
Markéta, 20. března 2013 • 10:47
Pokud dívky žijí - jak žijí? Kdo se o ně stará? Ženy? Únosci?
Zrejmne unosci. Spise omezeny okruh lidi, aby se minimalizovalo riziko prozrazeni.
Marketa, 20. března 2013 • 10:45
Děkuji za odpověď - ještě tedy doplŇující otázku - bude muž, který dívky neuhlídal nějak potrestán? Co s ním vůbec je? Patří k nejdůležitějším svědkům...
Oazkou je jestli vubec mohl neco delat kdyz proti nemu stalo 8-10 muzu (info z nasich medii) se zbranemi. Predpokladam ze je vyslychan.
Radka Hlaváčová, 20. března 2013 • 10:43
Dobrý den, kdyby vás oslovila dvě děvčata s plány na podobnou cestu,jakou měli v plánu absolvovat Hanka a Tonka, co byste jim doporučila a co zakázala?
Nezakazovala bych nikomu nic, jsou to prece dospele osoby. Asi bych jim v soucasne dobe cestu do Pakistanu nedoporucila. Kdyby uz by byly rozhodnute, asi bych je varovala pred cestovanim do odlehlych oblasti kvuli unosum, a ve mestech se neopak vyhybat velkym shromazdenim, mistum kde se koncentruje vice lidi kvuli obavam z bombovych utoku.
635csi, 20. března 2013 • 10:40
A ještě se zeptám, co mají tyto místa s polečného s blondýnkami? Často se to nakusuje v článcích nebo diskuzích. Blondýnky se zde líbí, nebo nelíbí, nebo nejsou vůbec a proto jsou "ceněné" ?
Blondatych zen je zde malo, proto prirozene pritahuji vice pozornosti.
Jana, 20. března 2013 • 10:39
Proč jste prosím na chatu když většina vašich odpovědí začíná - NEMYSLÍM, NEBYLA JSEM, NEVÍM, NEMOHU SOUDIT? To je pak chat o ničem... Sorry!
Odpovidam pouze na to, co znam. Kdyz nevim, klidne to reknu :)
Milan, 20. března 2013 • 10:37
Dobrý deň. Má nejakú šancu v tomto probléme pomôcť česká ambasáda v spolupráci s miestnymi úradmi?
Urcite pomaha, ze ceska ambasada se tak angazuje, diplomaticky tlak. Nejvice vsak mohu pomoct mistni urady, mistni kontakty. Ti znaji mistni realie natolik, aby vypatrali co se stalo a kde se divky nachazji.
635csi, 20. března 2013 • 10:34
Myslíte, že kdyby únosci zjistili z které jsou země a tuto si spojily s kontextem...že by se jim přitížilo a že by příp. byly zneužity k "ideologickému" boji? Je pravdou, že to, že jsou to ženy a ne muži jim dá jistou výhodu?
Ja myslim ze unosci asi zjistili z jake jsou zeme, uz podle cestovnich pasu. Nevim jak by to mohlo byt zneuzito... jsou na tom stejne jako by byly jini turiste ze EU...
ostrovanka, 20. března 2013 • 10:32
co si myslite o clanku JXD? o naivnich holkach, ktere mely radeji sedet doma? jakou sumu, podle vaseho nazoru, bude (doufejme) pozadovane vykupne predstavovat? co je to hodne penez pro bandu v teto lokalite? diky a hezky den.
V clanku s mnohym nesouhlasim. To jestli bude placeno vykupne zustava casto v tajnosti, a neuverejnuje se, uz s ohledem na to, aby se "neinspirovali" jini.
Markéta, 20. března 2013 • 10:27
Dobrý den, dívky s sebou měly prý ozbrojený doprovod. To znamená jednu osobu nebo více? A je možné, že je tento doprovod "prodal?"
Podle informaci dostupnych v mediich myslim, ze mely sebou jednoho muze, ktery jim byl pridelen na hranicich, coz je zde celkem bezna praxe. Na druhou otazku nechci spekulovat, nicmene divky byly videny mnoha lidmi, az uz v Iranu na nadrazi ze ktereho odjizdely, na zastavkach po ceste, i na hranicich. O jejich pritomnosti mohl unosce informovat kdokoliv.
Daniela Newland, 20. března 2013 • 10:22
Ještě bych se zeptala - bojíte se těch lidí, kteří se "vyvíjeli" v jiné kultuře? Koho víc - mužů a nebo žen? Ublížil vám někdo z nich? Jak jste se k nim chovala, aby vám neublížili? Děkuji, DN
Obavy z jinych kultur nemam. Obavy mam pokud na mne nekdo vytahne zbran - a je jedno z jake je kultury. Chovala jsem se k nim normalne, samozrejmne v souladu s tim, na co jsou zvykli / na hlave satek, neznamym muzum nehledet primo do oci, nechodit sama na mista kam by nesla sama ani mistni zena. S zenami je to jednodussi - mezi ne jsem vzdycky zapadla snadno :)
Daniela Newland, 20. března 2013 • 10:19
Dobrý den, kořeny "atmosféry země" se hledají v kultuře - náboženství, podnebí, historii a z toho všeho vyplývajících zvycích které se na základě prostředí vyvíjejí a s nimi vlastnosti lidí - den za dnem od malička.. atd. Ale dá se s tím něco dělat? Je možné, aby lidé "vyšli z takového kruhu"? Kruhu, který je tvořen taky pohledem zvenčí..Za jakých podmínek, za jakých okolností je to možné? - pakliže vůbec..Děkuji. Daniela
Nejsem si jista proc by Pakistanci meli "vychazet" ze sveho kruhu, ale mozna jen nerozumim vasi otazce. Je prece na nas, kdyz tam prijedeme, abychom se prizpusobili.
Daniela Newland, 20. března 2013 • 10:18
Mimochodem ještě dodatek k mému dotazu, moje známá - také taková dívka jako ony dvě ztracené - byla nedávno pár měsíců v Indii - ve velkoměstě. Bylo zcela absurdní, aby šla bez doprovodu do města. Nepřicházelo v úvahu. Pak byla v Hongkongu - úplně v pohodě, chodila sama ven. Zřejmě je potřeba když někde žijeme, krátce nebo déle, podívat se jaké jsou kolem podmínky. To samé chceme po lidech, kteří přijdou žít do našich zemí a z toho úhlu na ně taky nahlížíme, jde-li o kulturní "nesoulad". Při vašem pobytu - měla jste podobný pocit "kulturního nesouladu" jako má člověk z těch zemí, který přijde do zemí "našich"? Děkuji.
Jsem zvykla zit v techto zemich,a to ze jsou zde jine podminky (to je asi to co myslite tim nesouladem), s tim pocitam a prizpusobuji se.
Jany, 20. března 2013 • 10:16
Dobry den, z vypovedi ridice jsem slysel, ze unosci zabavili divkam boty. Je toto bezna praxe? A jak mohou pak chodit? Hlavne at se jim nic zleho nestane a I treba bez bot se jim podari vratit domu!!!
Nevim proc divkam zabavili unosci boty. Take jim drzim palce!
Roman, 20. března 2013 • 10:15
1) Jak je to při cestách např. do Pakistánu či Afghánistánu s penězi? Má "turista" peníze pořád u sebe (např. na lékaře pro případ vážného úrazu), nebo je tam alespoň ve městech něco takového jako bankomaty nebo platební terminály? 2) Lze se vůbec domoci nějaké ucházející lékařské péče při těžkých zraněních a onemocněních? Pojistí to vůbec někdo? I při cestě do Rakouska se přeci pojišťujeme na milionové sumy aby nebyl průšvih a to jsme v Evropě u sousedů.
Penize jsou nejjistejsi v hotovosti, u sebe. V PAK jsou terminaly/ATM, ale velmi zridka, vesinou jen v mezinarodnich hotelich ve velkych mestech. Lekarska pece v PAK - kvalita zalezi na zarizeni, treba v Islamabadu a Karaci jsou kvalitni lekari, nicmene ve zbytku zeme to opravdu neni kvalita, na jakou jste zvykly z Evropy. V AFG je par terminalu pouze v Kabulu. Lekarska pece neni dobra, cizinci vyuzivaji hlavne kliniky OSN nebo vojenske nemocnice. Pojistit dle mych zkusenosti do AFG bezne nejde, PAK si uz nepamatuji. Pokud se vam neco stane, ve vetsine zeme se budete muset spolehat jen na sebe.
Silvie, 20. března 2013 • 10:10
Naprosto souhlasím s JXD. Inteligentní člověk se přece nemusí spálit o plotnu, aby věděl, že to bolí. Nepotřebuju nutně jezdit do Pákistánu, abych věděla, že je to vysoce riziková oblast, a že do tohoto regionu nedoporučuje cestovat ani naše MZV!!! Multikulturní nadšenci, toužící po mezietnickém "obohacování", jsou nebezpečnými šílenci, kteří dnes ohrožují samotnou podstatu existence Evropy, jež se s přívalem imigrantů z islámských zemí neúspěšně potýká. Je trestuhodné, když se i po takovéto tragédii, která nemůže skončit dobře, najdou nezodpovědní lidé, přesvědčující mladé , naivní jedince o tom, že jezdit do Pákistánu je bezpečné. Ty holky prostě chtěly vypadat mezi podobnými "intouši kůl" a tak si nezvolily jednu z tisíce běžných , nerizikových destinací, nýbrž zemi, kde se bojí i po zuby ozbrojení vojáci. Můžete mi sdělit, oč usilujete svými hloupými články? O to, aby se ještě více nanynek rozhodlo cestovat po Pákistánu, Afghánistánu, Indii, Kavkazu atd.???
Ja zadne clanky nepisu :)
Milan, 20. března 2013 • 10:09
Dobrý den, jak velké je riziko, že děvčata skončí jako sexuální nevolnice?
Nemyslim si ze je to v teto casti Asie pravdepodobne.
Lucie S., 20. března 2013 • 10:08
Zajímalo by mě když už tedy se do takových častí světa vydám jak bych se měla tedy chovat ? Nebo co bych měla dělat abych snížila riziko nebo předešla vyhroceným situacím.
Na to neni jedna odpoved. Pokud uz chcete do nebezpecnych oblasti cestovat, je treba vedet ze to sebou nese jista rizika, a ne na vsechna rizika se da pripravit. Urcite je dobre tzv. nevycnivat, neupozornovat na sebe, tzv. low profile.
635csi, 20. března 2013 • 10:06
Chtěl bych se zeptat, jak velkou hodnotíte šanci, že únos nebyl kvůli penězům a že ty holky tam zůstanou jen jako sex. otrokyně? To mě děsí. Jáká je tam mentalita ohledně peněz? Kdyby je unesl jeden-dva lidi, tak bych věřil, že to může být nějaký magor, či úchyl a o peníze si neříct, ale pokud to byla organizovaná skupina...tak by snad byla šance že to je "částečně profesionální" a že jim nebude stačit děvčata pouze párkrát znásilnit, ale budou z toho chtít vyrazit zisk. Je ta úvaha správná?
Nejsem bezpecnostni analytik, ale podle dostupnych informaci jsou unosy cizincu v teto oblasti motivovany penezi. Mentalita ohledne penez - Balucistan je velmi chuda provincie, nicmene i mistni lide maji strach z unosu (hlavne pokud jsou politicky aktivni, nebo pochazi z bohatsich pomeru).
tomas, 20. března 2013 • 10:04
Která místa v Asii považujete za nejnebezpečnější? Na jednom cestovatelském serveru jsem pro JV Asii našel tento seznam http://filipiny.asean.cz/clanek/1379-5-nejnebezpecnejsich-mist-jihovychodni-asie. Odpovídá to podle vás, nebo byste uvedla jiná místa děkují
Na uvedenych mistech jsem nebyla, ale podle popisu to bezpecne turisticke destinace opravdu nejsou. JV Asii bohuzel neznam, takze vam do seznamu nicim neprispeju :)
Lenka, 20. března 2013 • 10:04
Dobrý den, jakou mají šanci,dvě osamělé turistky v této zemi,v té komkrétní oblasti této země?Jaká je mentalita prostých obyvatel této země?Dle prostého,selského rozumu soudím,že dámy podcenily sitiaci,poměry i tammí mentalitu.Jsem dobrodruh,ale s pudem sebezáchovy,v době internetu není problém zjistit si o dané lokalitě informace,nechápu je......
Hodne cestovatelu uz touto cestou projelo, a nic se jim nestalo.... Nevim jestli divky neco podcenili. Spis se klonim k nazoru, ze si jich nekdo nekde vsimnul, a dal tip „spatnym“ lidem.. na to se neda pripravit.
vita poplis, 20. března 2013 • 10:02
myslite ze tato situace zhorsi vydavani turistickych viz? chtel jsem letos na dovolenou do islamabadu po zemi do bamyanu kde jsem byl min.rok a odletat z kabulu jak to vidite z bezpecnosti na hranicich mezi pakistanem a kabulem na te jedine silnici co do kabulu vede? dekuji
Nedokazu odhadnout jestli Pakistan ztizi podminky vydavani turistickych viz. Co se vsak casto deje je, ze primo behem cestovani po uzemi Pakistanu jsou cestovatele „kontaktovani“ policii ci jinymi slozkami a je jim NEdoporuceno cestovat do urcitych oblasti, pripadne je jim pridelena vojenska ochrana (coz byl myslim i pripad unesenych divek). Hlavni silnice mezi AFG a PAK jsou dve, jedna pres Kandahar do Quetty, a druha z Peshawaru do Jalalabadu. Nedporucila bych cestovani ani po jedne. I mi afghansti kolegove kdyz po nich cestovali meli sami obavy a dlouho zvazovali zdali jim cesta za to stoji. Jeste poznamka – Bamyan je jedna z provincii ve ktere jiz byla predana zodpovednost za bezpecnost afghanskym bezp. silam (predtim zde pusobil novozelandsky kontingent), takze se bezpecnostni situace dost zmenila.

 Klíčová slova: rxrx, zdenekstrnadDiskuse ke článku