nahoru

Šokují odhalení o falšování původu ojetých aut

Prezentace klienta 27. června 2022 • 10:09
• foto: 
Shutterstock

Každé 20. ojeté auto, které se prodává v Česku jako tuzemské, pochází ve skutečnosti ze zahraničí. U dovezených aut se falšuje původ dokonce u každého 5. vozu. Vyplynulo to z rozsáhlé analýzy společnosti Cebia, která porovnala inzerovaný a skutečný původ u 417 866 ojetých aut prodávaných na velkých inzertních portálech od loňského ledna do letošního května.

Auta, která mají uvedený český původ, často pocházejí z celého světa. „Kromě těch, která byla vyrobena pro Německo, Slovensko, Rakousko či Francii, jsme našli také spoustu vozů ze zemí východní a jihovýchodní Evropy,“ popisuje výsledky rozsáhlé analýzy aut Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která už více než 30 let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji ojetých aut a přes kterou lze skutečný původ vozu jednoduše zjistit na www.cebia.cz.

Foto Shutterstock

Ročně se prodává přes 100 000 aut s falešným původem

„Ročně se prodává s falešně českým původem okolo 15 000 ojetých aut a dalších 90 000 dovezených má jiný původ, než tvrdí prodejce,“ upozorňuje dále Pajer. Dodává, že rozsáhlá analýza byla provedena na autech, která měla v inzerci uvedený VIN. Velká část aut však v inzerci VIN uvedený nemá. Nezřídka je důvodem to, aby si zákazníci nemohli jednoduše prověřit historii auta a zjistit něco, co by se jim nemuselo líbit. Podle Pajera je tedy otázkou, kolik procent z těchto aut má zfalšovaný původ.

Foto Cebia, spol. s r.o.

Víte, kde leží Nikaragua? Auto z této země se prodávalo jako české

Skutečný původ některých aut se navíc skrývá i v mimoevropských zemích. Některé vozy pocházely podle zjištění Cebia také například ze severní Afriky, především z Alžírska, Maroka či Egyptu. Původ dalších vozů pak vedl až do Střední a Jižní Ameriky a do zemí jako je Mexiko, Nikaragua, Argentina či Chile. „Nakonec jsme objevili i vůz, který byl inzerován jako český, ale ve skutečnosti byl vyroben pro tichomořský ostrov Nová Kaledonie,“ říká dále Martin Pajer a dodává, že Cebia zaregistrovala i reexporty mezi Českou republikou a Slovenskem. „Narazili jsme na případy, kdy se auto vyrobilo pro Itálii, odkud bylo převezeno do České republiky, dále na Slovensko a zpátky k nám. Pak bylo prodáváno s českým nebo slovenským původem,“ vysvětluje Pajer.

U dovezených aut se pak podle analýzy společnosti Cebia vyskytovaly i vozy původem ze zemí Perského zálivu včetně Kataru či Saúdské Arábie nebo ze zemí východní Asie.

Foto Cebia, spol. s r.o.

Jak zjistit skutečnou zemi původu? Jde to jednoduše a online 

Skutečnou zemi původu zpravidla nezjistíte z velkého technického průkazu. Může v něm být uvedená poslední země dovozu, kde však mohlo dojít jen k účelové registraci vozidla, aby u něj mohl být deklarován například německý původ. V kopii technického průkazu pak nemusí být informace žádná. Zjistit skutečnou zemi původu můžete tak, že si prověříte historii auta přes Cebii na www.cebia.cz, kde je potřeba zadat VIN vozu. Kromě země, pro kterou bylo auto vyrobeno (a drtivá většina aut v takové zemi byla i provozována!), se můžete také dozvědět, zda nemá auto stočený tachometr, zda nebylo havarované či poškozené a případně jak a jaká byla výše škody, jak bylo servisované, jaký je skutečný rok jeho výroby, skutečná výbava dle výrobce, zda není registrované jako odcizené či zatížené leasingem nebo spotřebitelským úvěrem, jestli nebylo provozováno jako taxi či zda se na něj vztahovala některá svolávací akce výrobce, zda, jak a za kolik bylo v minulosti inzerované a vidět můžete i fotografie vozu v inzerci či po havárii nebo poškození. Prověřit si lze auto s českým i zahraničním původem. Data pocházejí od pojišťoven, autorizovaných i neautorizovaných servisů a pneuservisů, výrobců vozidel a importérů, prodejců a autobazarů, policie, stanic technických kontrol, finančních a leasingových institucí, inzertních a aukčních portálů a dalších zdrojů.

Auta raději od seriózních prodejců

Mezi nejčastější podvody při prodeji ojetých aut patří zatajování havárií a na druhém místě pak stáčení tachometrů. Zatajování skutečného původu se řadí na pomyslnou třetí příčku. Vzhledem k velké četnosti podvodů je důležité auto kupovat u seriózního prodejce a vždy si prověřit jeho historii. Ochráníte tak své finance, ale především svoji bezpečnost a bezpečnost celé posádky.