nahoru

80 tisíc truchlících na pohřbu: Infarkt si před 45 lety Elvis Presley uhnal barbituráty

mc 16. srpna 2022 • 13:00

Dnes je tomu přesně 45 let ode dne, kdy zemřel král rock'n'rolu Elvis Presley. Přestože podlehl infarktu v pouhých 42 letech, podařilo se mu od základů proměnit hudební scénu nejen ve Spojených státech, ale také po celém světě. I v době před internetem a sociálními sítěmi například dokázal v jeden moment koncertovat pro fanoušky ze všech možných koutů zeměkoule.

Podařilo se mu to díky televiznímu speciálu z ledna 1973 nazvanému Aloha from Hawaii. Šlo o historicky první globálně vysílaný koncert sólového umělce. Pomocí satelitu se tak Elvisovy písně dostaly až do obývacích pokojů v Japonsku, Jižní Koreji, Thajsku, na Filipínách, v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Živé světové vysílání ale nebylo pro hudební legendu konečná meta – následující den zhlédli koncert ze záznamu lidé ve více než 20 evropských zemích a v dubnu se rozšířená verze show konečně dostala i do USA, kde pořad sledovalo téměř 60 % lidí u televizních obrazovek.

Neuvěřitelné je, že přestože jméno Elvis Presley znělo všude po světě, rokenrolová hvězda byla v cizině pouze dvakrát za život. Nejprve v roce 1957, kdy odzpíval tři koncerty v Kanadě, podruhé pak hned následující rok. Mladinký zpěvák byl převelen v rámci vojenské služby do Německého Friedbergu a manažer Tom Parker mu důrazně doporučil, aby službu skutečně nastoupil. V očích veřejnosti to prý bude vypadat lépe, než kdyby jen objížděl základny a bavil ostatní vojáky svými vystoupeními.

Je tak celkem paradoxní, že toto rozhodnutí přišlo právě od Parkera, který jakékoli pozdější Elvysovy myšlenky na vycestování zarazil hned u zrodu. Vysvětlení ale bylo logické – přestože manažer tvrdil, že pochází ze Západní Virginie, ve skutečnosti byl ilegálním imigrantem z Holandska. Bylo veřejným tajemstvím, že nad Elvisovou kariérou vládl železnou rukou a je tedy pravděpodobné, že se zahraničním koncertům vyhýbal záměrně. Elvise by totiž musel na tour vyslat bez dozoru – nemohl riskovat, že by mu hraniční policie už nedovolila návrat zpátky do Ameriky. Více o Elvisově životě a jeho hudební i hollywoodské kariéře se můžete dozvědět v našem videu.

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.