Nafukovací Země Terralona

Nafukovací Země Terralona Zdroj: SDGs

Dnes se slaví Den Země. Poslechněte si polární vědkyni Šabackou a zjistěte, kde v Česku žijí divocí koně

Ve čtvrtek 22. dubna si celý svět opět připomene Den Země. Ten se letos bude slavit již po padesáté první a jeho hlavním cílem bude opět upozornit na potřebu chránit životní prostředí. Kvůli pandemii koronaviru se jeho oslavy letos stejně jako v loňském roce celosvětově přenesou do digitálního prostředí. Na to reaguje také Asociace společenské odpovědnosti, která svoji online akci ke Dni Země s názvem Jak přispět k obnově planety v rámci Akademie SDGs zdarma otevře široké veřejnosti. Lidé si tak budou moci mimo jiné poslechnout třeba polární vědkyni Marii Šabackou.

Podnětem pro Den Země se stala 22. dubna roku 1970 mnohamilionová demonstrace v USA, jejíž hlavním cílem bylo přijetí nových zákonů o ochraně životního prostředí. V následujících letech se oslava Dne Země začala šířit do celého světa. Opravdu masového rozměru pak nabyla v roce 1990, u příležitosti 20. výročí amerického Dne Země, kdy se k oslavě tohoto svátku připojilo na 200 milionů lidí ve 140 různých zemích po celém světě. Právě v roce 1990 se přidalo také tehdejší Československo.

Tématem letošního Dne Země je uzdravování planety. „Den Země nám pomáhá zastavit se v uspěchaných dnech a připomenout si, jak moc je kvalita našich životů propojená a přímo závislá na zdraví naší planety: vzduchu, vody, půdy, oceánů i všech organismů, které na ni žijí. Země nám slouží a poskytuje své zdroje, ale nepatří nám. Jsme jejími strážci a správci pro další generace a je dobré si to pamatovat. Den Země není o sdílení depresivních předpovědí o mnohdy katastrofálním stavu přírodních zdrojů Země, ale je oslavou všeho života na Zemi. Je to čas konstruktivního zamyšlení se nad tím, co můžeme pro zdraví Země udělat,“ říká polární vědkyně Marie Šabacká, která více prozradí ve čtvrtek 22. dubna 2021 v rámci online eventu Jak přispět k obnově planety, jenž bude součástí programu Akademie SDGs.

Oslavu Dne Země zahájí edukativní úvod, české polární vědkyně. Následně organizace Česká krajina představí svůj projekt Rezervace divokých koní, se kterou se stala vítězem Cen SDGs 2020 v kategorii Změna klimatu. Hlavní částí akce pak bude panelová diskuse, ve které se o své cenné zkušenosti podělí lídr české pobočky Plant for the Planet Šimon Michalčík, ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje na Ministerstvu životního prostředí ČR Anna Pasková, zakladatel organizace Česká krajina Dalibor Dostál a americký odborník na udržitelnou energii Thomas Weirich. „Už se nemůžu dočkat. Jsem si totiž naprosto jistá tím, že půjde o opravdu plodnou diskusi s lidmi, kteří pro naši planetu dělají maximum a mohou divákům předat spoustu cenných informací a tipů, jak se jako jednotlivci mohou zapojit do boje za uzdravování planety,“ říká ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová, která panelovou diskusi povede.