nahoru

Srovnání cen PCR testů v Evropě: Na pražském letišti jsou jedny z nejdražších vůbec

Anna Křížková, E15.cz29. ledna 2021 • 16:00
Srovnání cen PCR testů v Evropě: Na pražském letišti jsou jedny z nejdražších vůbec
foto: Blesk:David Malik - CNCenter A.S.

Ceny testů na nemoc COVID-19 se výrazně liší nejen mezi českými laboratořemi, ale i v jednotlivých státech. Klasický test PCR stojí v tuzemsku průměrně kolem patnácti set korun, v cizině to může být i násobek této částky. Přehledné srovnání najdete ve videu v úvodu článku.

V Česku pokračuje plošné antigenní testování. Za ně občan přímo neplatí, hradí je zdravotní pojišťovny. Naopak PCR testy si lidé v mnoha případech sami platí. Pokud tedy nepracují ve zdravotnictví nebo nedostanou žádanku od svého praktického lékaře či hygieny. Podstoupit test teď mohou lidé v desítkách soukromých společností. Například v laboratořích Synlab se samoplátci mohou dát otestovat za 1560 korun. Pokud přitom ještě požadují potvrzení o bezinfekčnosti, zaplatí o stovku více.

Mnohé společnosti, které testování nabízejí, nemají přímo u sebe laboratoř, v níž testy vyhodnocují. „Náklady na převoz testů jsou pak vyšší,“ dodává Michal Mikšík, mluvčí společnosti GHC, která zajišťuje také testování na letišti a testy drive-in, tedy přímo z auta. GHC nově zavedla čtyři cenové kategorie testů. Základní varianta testu stojí kolem 1500 korun, avšak za expresní výsledek do dvou hodin spolu s certifikátem o bezinfekčnosti klient zaplatí až 7500 korun. 

Více se dočtete zde >>>

Anna Křížková, E15.cz
Diskuse ke článku