nahoru

Radiace 16krát vyšší než obvykle. Kontaminovanou zónu u Černobylu sužují požáry

Adam Křivánek 7. dubna 2020 • 09:20
Radiace 16krát vyšší než obvykle. Kontaminovanou zónu u Černobylu sužují požáry
foto: ČTK / AP Yaroslav Yemelianenko

Podle vědců nebude oblast kolem centra nejhorší nukleární katastrofy historie lidstva obyvatelná ještě tisíce let. Značnému množství následujících generací tak zadělala na přetrvávající problém, který vyžaduje průběžnou pozornost. Požár vypukl okolo vesnice Volodymyrivka, která se nachází v oblasti nedaleko atomové elektrárny Černobyl. Jako průvodní jev ničivého živlu se projevily 16krát vyšší hodnoty radiace než za běžných okolností. Policie v souvislosti s případem vystopovala podezřelého muže.

Zkrotit plameny se pokouší stovky hasičů, kromě nich úřady mobilizovaly také dvě letadla a jednu helikoptéru. Snahy záchranářů ovšem v některých místech komplikuje neviditelný nepřítel. Podle informací pohotovostní služby za to mohou zvýšená čísla naměřené radiace. „Máme špatné zprávy – ve středu epicentra je radiace vyšší než normálně,“ komentoval v neděli na Facebooku momentální stav Yegor Firsov, ředitel ukrajinské Státní ekologické inspekce. V asi 100 kilometrů vzdáleném Kyjevě se však hladina záření nezměnila.

Zlepšení stavu přišlo poměrně rychle. Již v neděli ráno údajně požár přestal viditelně hořet a detekovaná úroveň radiace se dále nezvyšovala. Inferno se zatím stihlo rozšířit na přibližně 100 hektarech lesa ležícího nedaleko staré sovětské atomové elektrárny.

Ačkoliv v kontaminované zóně stanovené na 30kilometrový rádius dle nařízení vlády nesmí nikdo žít, okolo 200 tamních obyvatel se ještě nikomu vystěhovat nepodařilo. Kromě těchto výjimek je ale oblast kompletně vylidněná. Nikdo v okolí se podle všeho nenachází v přímém ohrožení.

Žhář

Netrvalo dlouho a ukrajinská policie vypátrala podezřelého jedince, ten se prý strážcům zákona přiznal k pálení trávy „pro zábavu“. Hrátky s ohněm se nemusí vyplatit a tenhle 27letý muž se o tom sám přesvědčil. Svou kratochvíli nedokázal kontrolovat, o zbytek se pak postaral vítr. Požáry v zóně přitom představují poměrně běžnou záležitost. Z části za to údajně mohou místní obyvatelé, kteří obvykle na jaře podpalují suchou trávu.

Na konci dubna, konkrétně 26., tomu bude už 34 let ode dne, kdy došlo k ničivé explozi čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny v Černobylu. Až do přelomu tisíciletí zbylé 3 reaktory produkovaly elektrickou energii. V roce 2016 osud nukleárního zařízení zpečetil obrovský sarkofág umístěný nad havarovaným IV. blokem.

Adam KřivánekVybíráme z placeného obsahu

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.