
Zkrotit plameny se pokouší stovky hasičů, kromě nich úřady mobilizovaly také dvě letadla a jednu helikoptéru. Snahy záchranářů ovšem v některých místech komplikuje neviditelný nepřítel. Podle informací pohotovostní služby za to mohou zvýšená čísla naměřené radiace. „Máme špatné zprávy – ve středu epicentra je radiace vyšší než normálně,“ komentoval v neděli na Facebooku momentální stav Yegor Firsov, ředitel ukrajinské Státní ekologické inspekce. V asi 100 kilometrů vzdáleném Kyjevě se však hladina záření nezměnila.
Zlepšení stavu přišlo poměrně rychle. Již v neděli ráno údajně požár přestal viditelně hořet a detekovaná úroveň radiace se dále nezvyšovala. Inferno se zatím stihlo rozšířit na přibližně 100 hektarech lesa ležícího nedaleko staré sovětské atomové elektrárny.
Ačkoliv v kontaminované zóně stanovené na 30kilometrový rádius dle nařízení vlády nesmí nikdo žít, okolo 200 tamních obyvatel se ještě nikomu vystěhovat nepodařilo. Kromě těchto výjimek je ale oblast kompletně vylidněná. Nikdo v okolí se podle všeho nenachází v přímém ohrožení.
Žhář
Netrvalo dlouho a ukrajinská policie vypátrala podezřelého jedince, ten se prý strážcům zákona přiznal k pálení trávy „pro zábavu“. Hrátky s ohněm se nemusí vyplatit a tenhle 27letý muž se o tom sám přesvědčil. Svou kratochvíli nedokázal kontrolovat, o zbytek se pak postaral vítr. Požáry v zóně přitom představují poměrně běžnou záležitost. Z části za to údajně mohou místní obyvatelé, kteří obvykle na jaře podpalují suchou trávu.
Na konci dubna, konkrétně 26., tomu bude už 34 let ode dne, kdy došlo k ničivé explozi čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny v Černobylu. Až do přelomu tisíciletí zbylé 3 reaktory produkovaly elektrickou energii. V roce 2016 osud nukleárního zařízení zpečetil obrovský sarkofág umístěný nad havarovaným IV. blokem.