nahoru

Atrakce s radiací maximálně 3,5 rentgenu. Řídící centrum Černobylu se otevřelo turistům

Michal Nosek 5. října 2019 • 16:30
Atrakce s radiací maximálně 3,5 rentgenu. Řídící centrum Černobylu se otevřelo turistům
foto: BBC World Service, CC BY-NC 2.0

Ukrajina zpřístupnila velín Černobylského reaktoru čtyři, epicentra nejhorší jaderné katastrofy v historii. Právě zde v dubnu 1986 sovětští inženýři v rámci testu zavřeli chladicí čerpadla, což způsobilo neřízenou reakci, výbuch a požár, který zabil nejméně 54 lidí a stovky tisíc obyvatel vystavil radioaktivnímu záření.

Dříve většina návštěvníků viděla elektrárnu pouze zvnějšku. Pro mnohé byly vrcholem exkurze rozpadající se bytové bloky a ruské kolo nedalekého strašidelného osiřelého města Pripjať, jehož 50 tisíc obyvatel bylo po katastrofě evakuováno. Zájem o návštěvu Černobylu ale výrazně vzrostl po odvysílání stejnojmenného seriálu na televizní stanici HBO, a letos jejich počet dosáhl podle britského deníku Telegraph 87 tisíc.

Minulý týden se v Černobylu pro návštěvníky otevřela další trasa. Jedná se kilometr dlouhou chodbu zlatě zbarveného hliníku. Ta vede do reaktoru čtyři a díky ní se zpřístupnila kontrolní místnost, která se nachází pod novým ochranným poklopem, mimo starý sarkofág. Většina zařízení byla během vyšetřování po nehodě z velínu odstraněna, ale k vidění podle redaktora Telegraphu zůstaly rezavé panely s řadami tlačítek a displejů.

Další fotografie z Černobylu najdete na webu E15.cz >>>

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.