Bohumil Pečinka: Jiný pohled na Roberta Fica | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Jiný pohled na Roberta Fica

Bohumil Pečinka29. února 2020 • 16:30
Robert Fico
Robert Fico
• foto: 
Profimedia.cz

Stalo se zvykem hodnotit parlamentní volby na Slovensku slovem přelomové. Tohle označení platí i neplatí.

Platí, protože s největší pravděpodobností odejde politická garnitura spojená se jménem Roberta Fica. Člověka, který vstoupil do politiky krátce po revoluci v listopadu 1989 a spoluutvářel Slovensko dlouhá léta z pozice poslance a nejdéle sloužícího premiéra.

Jeho silnou stránkou byl leadership. Uměl zemi stabilizovat a posunout směrem k evropským strukturám. To byla jeho hlavní přednost. Když předchozí Dzurindovy vlády udělaly strukturální reformy (daně, penze) pochopil jejich význam a podstatu převzal, jen zpřesnil parametry systému.

Jeho slabinou bylo, že žádnou vizi uspořádání státu sám neměl. Byl to velmi kvalitní údržbář systému. Vzhledem k bouřlivým dějinám střední Evropy to ovšem není málo. Za jeho éry nedošlo k vyhrocení konfliktu s žádnou z okolních zemí a životní úroveň šla pomalu nahoru.

Za připomenutí stojí jedno: když šel v roce 2002 se Smerem do svých prvních voleb, volili ho nejvíce mladí. Časem se stále víc začalo projevovat jeho ideologické tíhnutí, takže během několika let zcela vyměnil voličskou základnu a stal se hlavním mluvčím postkomunistické levice, kterou dokázal sjednotit, podobně jako dnes Andrej Babiš v Česku.

A pak je tu moment, který se mu dnes nejvíc vytýkán – mafiánské praktiky ve státní správě, soudnictví a veřejném životě vůbec. Objektivně řečeno: tady je jeho provinění, číselně vyjádřeno, tak třicetiprocentní.

Stručně řečeno, veřejnost ve svých názorech trpí dvojím extrémem. Jedním je tvrzením, že politika nic nezmůže a druhým je představa, že politickým rozhodnutím (zákon, směrnice) se dají vyřešit hlubší společenské a kulturní vztahy a loajality. Nedají.

Slovensko, daleko víc než Česko, hodně funguje na jakémsi kmenovém principu. Sociologové to označují slovem sociální kapitál. V jednom rčení se o tomto slovenském tíhnutí říká: čo politika rozděluje, slivovička spojuje.

Na Slovensku k sobě mají lidé blíž a každý třetí je vaším bratom, bratrancom, krstným otcom nebo prostě jen známým známých. Tyhle rodinné a pseudorodinné loajality jsou silnější než úcta k obecným principům, na nichž stojí demokracie.

Tzv. rodinkárčenie, plodí porušování obecných principů ve jménu kmenových vazeb. Od „rodinkárenia“ ke korupci pak už je jenom krátká cesta. O tom by se dala napsat celá kniha, ale vraťme se ke kritice Fica za neutěšený stav veřejného života.

Jeho vinou bylo, že jako právník nerozpoznal, že „rodinkárenie“ likviduje justiční systém a vůbec způsob vnímání spravedlnosti na Slovensku. Jestli bude chtít dnešní opozice, a zítra možná vládní koalice, s tím něco udělat, bude muset zopakovat polský scénář.

Stručně řečeno, přes ústavní a jiné zákony říznout do celého systému a vyměnit důležité soudce a prokurátory na různých stupních systému a omezit jejich samosprávu. Bude zajímavé sledovat, jak na to bude reagovat Evropská unie a aktivisté typu Milión chvilek pro demokracii, kteří dnes tak ostře kritizují za totéž Polsko.

I kdyby to všechno proběhlo v optimální variantě, stejně se systém takto dá upravit jen v určitých oblastech a do určité míry. Klanové loajality budou sice potírány, ale neznamená to, že zmizí úplně. Důležité ovšem je, aby byl minimalizován jejich vliv v justici.

Jestli dnes současná opozice slibuje, že vyřeší korupci a protekci ve slovenském veřejném životě nabízí iluzi něčeho, co nemůže přinést. Ale ano, může tyto jevy zmírnit. I tak se dnešní velká očekávání obrátí časem proti ní. Politika totiž není bezmocná, ale ani všemocná. Politika je lodí, která pluje na moři historických a kulturních zvyků a vazeb. V politice můžete maximálně změnit kormidlování a kvalitu lodi, moře si většinou nevybíráte.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější