nahoru

Komici jdou do politiky. Kdy i u nás zvítězí Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?

Petr Sokol 2. května 2019 • 16:30
Všude v Evropě nastupuje generace bavičů. Kdy zvítězí i u nás Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?
Všude v Evropě nastupuje generace bavičů. Kdy zvítězí i u nás Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?
• foto: 
Youtube.com

Na Ukrajině se v prezidentských volbách stalo něco téměř neuvěřitelného. Jejich vítězem a novým ukrajinským prezidentem se nakonec přece jenom stal komik, herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Vstupujeme do věku, kdy nám budou vládnout klauni? Případ nového ukrajinského premiéra potvrzuje, že do určité míry asi ano.

Na západ od Ukrajiny bylo jeho jméno do nedávna úplně neznámé, ale v prostoru bývalého Sovětského svazu platí už dlouho opak. Zelenskyj je doma i v ruskojazyčných oblastech za hranicemi velmi populární komik, a hlavně herec v satirickém seriálu Sluha lidu, který paroduje ukrajinskou politiku a vliv, jejž na ni mají mocní oligarchové.

Proti politikům

Ve zmíněné televizní sérii Sluha lidu hraje Zelenskyj hlavní roli – obyčejného učitele, který se shodou náhod stane v přímé volbě ukrajinským prezidentem. V překvapivě získané funkci tato vymyšlená postava bojuje proti zkorumpovaným politikům či z pozadí rozhodujícím oligarchům. Část Ukrajinců dala Zelenskému svůj hlas určitě proto, že uvěřila, že se bude v prezidentském paláci chovat stejně jako zmíněná fiktivní televizní postava čestného prezidenta z lidu.

Motiv odporu proti zavedenému establishmentu byl bez pochyby silný a v ukrajinském případě možná i rozhodující. Vlastně se jednalo o paralelu s tím, když se u nás lidé hvězdy lékařského seriálu Ordinace v růžové zahradě Petra Rychlého často na besedách ptají, jak léčit jejich nemoci, přestože o tom známý herec logicky nemá žádné ponětí.

Bez pochyby ale tohle nebyl jediný moment, proč lidé na Ukrajině komika Zelenského zvolili s obrovským náskokem prezidentem. Tím druhým byl určitě fakt, že je zábavný. Mnozí lidé jsou na Ukrajině, stejně jako jinde po světě, už unaveni z politiků, které každý den u večeře vidí v televizních zprávách. Sledují totiž stále stejné tváře, slyší stejný politický jazyk, poslouchají o obdobných problémech a téměř identických návrzích na jejich řešení. U voleb proto hledají něco nového a odlišného.

Někdy to má podobu výběru velmi mladých, a proto neokoukaných politických lídrů, jindy „unavení“ občané sahají při volbě vrcholných představitelů svých států po ženách, protože těch je v politice v drtivé většině zemí stále výrazná menšina. Dalším trendem současné politiky se ovšem stal fakt, že lidé vyhledávají politiky, kteří jsou zábavní. Trendem dneška je naše chuť se bavit a začíná se to projevovat i v politické aréně.

Velké téma Komici v politice si přečtěte v novém tištěném Reflexu >>>

Reflex 18/2019 Reflex 18/2019Foto Archív
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku