Komici jdou do politiky. Kdy i u nás zvítězí Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus? | Reflex.cz
nahoru

Komici jdou do politiky. Kdy i u nás zvítězí Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?

Petr Sokol2. května 2019 • 16:30
Všude v Evropě nastupuje generace bavičů. Kdy zvítězí i u nás Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?
Všude v Evropě nastupuje generace bavičů. Kdy zvítězí i u nás Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?
• foto: 
Youtube.com

Na Ukrajině se v prezidentských volbách stalo něco téměř neuvěřitelného. Jejich vítězem a novým ukrajinským prezidentem se nakonec přece jenom stal komik, herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Vstupujeme do věku, kdy nám budou vládnout klauni? Případ nového ukrajinského premiéra potvrzuje, že do určité míry asi ano.

Na západ od Ukrajiny bylo jeho jméno do nedávna úplně neznámé, ale v prostoru bývalého Sovětského svazu platí už dlouho opak. Zelenskyj je doma i v ruskojazyčných oblastech za hranicemi velmi populární komik, a hlavně herec v satirickém seriálu Sluha lidu, který paroduje ukrajinskou politiku a vliv, jejž na ni mají mocní oligarchové.

Proti politikům

Ve zmíněné televizní sérii Sluha lidu hraje Zelenskyj hlavní roli – obyčejného učitele, který se shodou náhod stane v přímé volbě ukrajinským prezidentem. V překvapivě získané funkci tato vymyšlená postava bojuje proti zkorumpovaným politikům či z pozadí rozhodujícím oligarchům. Část Ukrajinců dala Zelenskému svůj hlas určitě proto, že uvěřila, že se bude v prezidentském paláci chovat stejně jako zmíněná fiktivní televizní postava čestného prezidenta z lidu.

Marek Stoniš: Zbabělé volební nadbíhání (nejen) dětem. Šestnáctiletí k urnám nepatří!

Motiv odporu proti zavedenému establishmentu byl bez pochyby silný a v ukrajinském případě možná i rozhodující. Vlastně se jednalo o paralelu s tím, když se u nás lidé hvězdy lékařského seriálu Ordinace v růžové zahradě Petra Rychlého často na besedách ptají, jak léčit jejich nemoci, přestože o tom známý herec logicky nemá žádné ponětí.

Bez pochyby ale tohle nebyl jediný moment, proč lidé na Ukrajině komika Zelenského zvolili s obrovským náskokem prezidentem. Tím druhým byl určitě fakt, že je zábavný. Mnozí lidé jsou na Ukrajině, stejně jako jinde po světě, už unaveni z politiků, které každý den u večeře vidí v televizních zprávách. Sledují totiž stále stejné tváře, slyší stejný politický jazyk, poslouchají o obdobných problémech a téměř identických návrzích na jejich řešení. U voleb proto hledají něco nového a odlišného.

Příšera z ponožek nebo příboj z brček. Kanadský fotograf upozorňuje na palčivé…

Někdy to má podobu výběru velmi mladých, a proto neokoukaných politických lídrů, jindy „unavení“ občané sahají při volbě vrcholných představitelů svých států po ženách, protože těch je v politice v drtivé většině zemí stále výrazná menšina. Dalším trendem současné politiky se ovšem stal fakt, že lidé vyhledávají politiky, kteří jsou zábavní. Trendem dneška je naše chuť se bavit a začíná se to projevovat i v politické aréně.

Velké téma Komici v politice si přečtěte v novém tištěném Reflexu >>>

Reflex 18/2019

Eva Samková: Jsem vlastenka, ale nejsem modla. Musím se hlídat a je to i nepříjemné,…
Neřestná Paříž: Jedinečný pohled do čtvrti červených luceren kolem známého kabaretu…
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Profil Donalda Trumpa

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější