Komici jdou do politiky. Kdy i u nás zvítězí Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus? | Reflex.cz
nahoru

Komici jdou do politiky. Kdy i u nás zvítězí Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?

Petr Sokol2. května 2019 • 16:30
Všude v Evropě nastupuje generace bavičů. Kdy zvítězí i u nás Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?
Všude v Evropě nastupuje generace bavičů. Kdy zvítězí i u nás Bolek Polívka, Luděk Sobota a Jan Kraus?
• foto: 
Youtube.com

Na Ukrajině se v prezidentských volbách stalo něco téměř neuvěřitelného. Jejich vítězem a novým ukrajinským prezidentem se nakonec přece jenom stal komik, herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Vstupujeme do věku, kdy nám budou vládnout klauni? Případ nového ukrajinského premiéra potvrzuje, že do určité míry asi ano.

Na západ od Ukrajiny bylo jeho jméno do nedávna úplně neznámé, ale v prostoru bývalého Sovětského svazu platí už dlouho opak. Zelenskyj je doma i v ruskojazyčných oblastech za hranicemi velmi populární komik, a hlavně herec v satirickém seriálu Sluha lidu, který paroduje ukrajinskou politiku a vliv, jejž na ni mají mocní oligarchové.

Proti politikům

Ve zmíněné televizní sérii Sluha lidu hraje Zelenskyj hlavní roli – obyčejného učitele, který se shodou náhod stane v přímé volbě ukrajinským prezidentem. V překvapivě získané funkci tato vymyšlená postava bojuje proti zkorumpovaným politikům či z pozadí rozhodujícím oligarchům. Část Ukrajinců dala Zelenskému svůj hlas určitě proto, že uvěřila, že se bude v prezidentském paláci chovat stejně jako zmíněná fiktivní televizní postava čestného prezidenta z lidu.

Marek Stoniš: Zbabělé volební nadbíhání (nejen) dětem. Šestnáctiletí k urnám nepatří!

Motiv odporu proti zavedenému establishmentu byl bez pochyby silný a v ukrajinském případě možná i rozhodující. Vlastně se jednalo o paralelu s tím, když se u nás lidé hvězdy lékařského seriálu Ordinace v růžové zahradě Petra Rychlého často na besedách ptají, jak léčit jejich nemoci, přestože o tom známý herec logicky nemá žádné ponětí.

Bez pochyby ale tohle nebyl jediný moment, proč lidé na Ukrajině komika Zelenského zvolili s obrovským náskokem prezidentem. Tím druhým byl určitě fakt, že je zábavný. Mnozí lidé jsou na Ukrajině, stejně jako jinde po světě, už unaveni z politiků, které každý den u večeře vidí v televizních zprávách. Sledují totiž stále stejné tváře, slyší stejný politický jazyk, poslouchají o obdobných problémech a téměř identických návrzích na jejich řešení. U voleb proto hledají něco nového a odlišného.

Příšera z ponožek nebo příboj z brček. Kanadský fotograf upozorňuje na palčivé…

Někdy to má podobu výběru velmi mladých, a proto neokoukaných politických lídrů, jindy „unavení“ občané sahají při volbě vrcholných představitelů svých států po ženách, protože těch je v politice v drtivé většině zemí stále výrazná menšina. Dalším trendem současné politiky se ovšem stal fakt, že lidé vyhledávají politiky, kteří jsou zábavní. Trendem dneška je naše chuť se bavit a začíná se to projevovat i v politické aréně.

Velké téma Komici v politice si přečtěte v novém tištěném Reflexu >>>

Reflex 18/2019

Eva Samková: Jsem vlastenka, ale nejsem modla. Musím se hlídat a je to i nepříjemné,…
Neřestná Paříž: Jedinečný pohled do čtvrti červených luceren kolem známého kabaretu…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější