Kluci z plakátu si raději ponechali „to své jisté“ aneb Jak Pospíšil a Čižinský udělali ze svých voličů užitečné idioty | Reflex.cz
nahoru

Kluci z plakátu si raději ponechali „to své jisté“ aneb Jak Pospíšil a Čižinský udělali ze svých voličů užitečné idioty

Jiří Štefek8. listopadu 2018 • 14:30
Zdeněk Hřib, Jiří Pospíšil, Jan Čižinský - ilustrační snímek
Zdeněk Hřib, Jiří Pospíšil, Jan Čižinský - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

O novém vedení pražské radnice je zřejmě rozhodnuto. Novým primátorem české metropole se stane Zdeněk Hřib (Piráti), čtyři křesla jeho náměstků si rovným dílem rozdělí zástupci hnutí Spojené síly pro Prahu a Praha sobě. Mezi těmito čtyřmi jmény však nebude ani Jiří Pospíšil, ani Jan Čižinský. A co více, oba dva tito volební lídři budoucích koaličních stran ani nezasednou v radě města. Že oba dva dostali nemalý mandát od lidí k vládě nad metropolí, jim je zjevně srdečně jedno. Když nedostali primátorský řetěz, tak přece nebudou někomu dělat stafáž...

Poměrně úsměvně pak zní od Pospíšila i Čižinského argumenty, že budou přece šéfy zastupitelských klubů svých uskupení a všechny body a záležitosti budou dojednávat a předjednávat. To je sice možné, ale hlasovat na radě pak bude někdo jiný. Oba pánové pak budou tak trochu schovaní za bukem tahat za provázky, ale když bude potřeba a stane se nějaký průšvih, omyjí si nad vším ruce s tím, že oni přece o ničem nerozhodovali. V Praze se začíná prosazovat nový politický styl, je potřeba do budoucna jej zanést do učebnic politologie.

Je jasné, že primátor Prahy může být jen jeden a že jeho jméno musí vzejít na základě dohody a kompromisu. Dosud však vesměs platila praxe, že lídři dalších koaličních uskupení se stali náměstky primátora anebo v krajním případě alespoň radními. Vždyť ostatně s ambicemi vést magistrát do voleb vstupovali a dodnes ještě lze v Praze na mnoha místech najít relikty volební kampaně, kde to je tučnými písmeny napsáno černé na bílém.

Letošní volby v Praze byly o tom, kdo nahradí totálně neschopnou Adrianu Krnáčovou a její ANO, které se za poslední čtyři roky příliš nepředvedlo. Nabídka byla široká a lidem byl nabízen i jiný styl. Mnoho voličů na něj vsadilo a stranám slibujícím změnu dali svůj hlas. Například samotný Jiří Pospíšil získal 77 850 hlasů, Jan Čižinský dokonce o necelé tři tisícovky více. Lépe než Pospíšil už dopadla jen jeho kolegyně Hana Marvanová, Čižinského nepředstihl nikdo.

Jak Čižinský, tak i Pospíšil měli ambici stát se primátorem. Když to nedopadlo, raději zůstali u svého jistého (mnozí zřejmě namítnou i u lépe placeného) místa na Praze 7, respektive v Evropském parlamentu. Tyto instituce tak u nich zůstávají na prvním místě, na Pražany tímto svým krokem vyplázli jazyk a udělali z nich pouze užitečné idioty.

V Praze sice letos vyhrála Občanská demokratická strana, ta však zamíří do opozice. Je to potřeba brát jako fakt. Sama nezískala většinu, koalici si dohodli jiní a ti mají většinu. Není tedy co řešit, žádný zločin to není. Ostatně sama ODS vyšachovala ze hry vítěze voleb v jiných městech, nebo si přisvojila primátorský řetěz, přestože volby nevyhrála (například v Brně, Plzni či Hradci Králové). Z obejití vítěze voleb se stává fenomén, který se bude používat stále více a častěji. Je však otázkou, zda bude i do budoucna praktikován zvyk, že když lídr jedné z koaličních stran nedostane starostovský či primátorský řetěz, tak vezme do zaječích a vytáhne z klobouku místo sebe někoho jiného. Toto je zkrátka podraz na voliče a ti by si to měli pamatovat i pro příště.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější