Klíče k výsledkům senátních voleb: Nízká účast, rozdělené okresy, starostové a „neprezidenti“ | Reflex.cz
nahoru

Klíče k výsledkům senátních voleb: Nízká účast, rozdělené okresy, starostové a „neprezidenti“

Petr Sokol14. října 2018 • 15:30
Nový senátor Pavel Fischer předseda ODS Petr Fiala - ilustrační snímek.
Nový senátor Pavel Fischer předseda ODS Petr Fiala - ilustrační snímek.
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Při sčítání včerejších volebních výsledků se opět vyrojily stesky nad nízkou volební účastí. Nepadl sice negativní rekord z roku 2016, ale přesto se mnohým zdá volební účast něco nad 16 procent jako nedostatečná. Mezi jednotlivými obvody byly ale výrazné rozdíly převyšující dokonce 10 procent: v Ostravě nepřišlo ani deset procent voličů, v jednom z pražských obvodů účast překročilo hranici 20 procent.

Čechy vs. Morava

V některých obvodech to byla právě účast, v niž se dá hledat klíč k celému tamnímu výsledku. Dobře to je vidět například ve volebním obvodu Svitavy. Tam se stal senátorem náměstek hejtmana a bývalý starosta Litomyšle Michal Kortyš. V prvním i druhém kole se zde totiž opět projevila stará geografická linie, která rozděluje svitavský okres i senátní obvod na odlišnou západní a východní část.

Západ, který tvoří hlavně oblast kolem Litomyšle a Poličky historicky patří k východním Čechám a do druhé světové války se jednalo o etnicky téměř čistě české oblasti. Naopak východ kolem okresního města Svitavy a Moravské Třebové byl pro nezasvěceného překvapivě součástí „sudetských,“ tedy většinově Němci osídlených oblastí. Navíc jak název Moravské Třebové napovídá jednalo se o region historicky patřící na Moravu.

Obě části obvodu měly své kandidáty už v prvním kole. Západ se semkl za Kortyšem z ODS a z několika „východních“ kandidátů se do druhého kola dostal ředitel nemocnice Pavel Havíř za ČSSD. Vše proto bylo směřovalo k souboji na ose západ vs. východ i v kole druhém, v němž ale zásadní roli sehrála odlišná volební disciplína tradičně pravicového Litomyšlska a historiky levicového Svitavska a Moravskotřebovska.

Zatímco celorepublikově v druhém kole volilo už zmíněných 16 procent, v samotné Litomyšli to bylo přesně 30 procent a Michal Kortyš tu bral skoro 90 procent hlasů. S převahou vyhrál i v Poličce, kde ale byla účast už v normálu. Průměrná či spíše podprůměrná naopak byla účast v levicových, západních částech obvodu. Sociální demokrat Havíř vyhrál Svitavy i Moravskou Třebovou, ale rozdíl zde byl menší a při výrazně nižší účasti než na „západě“. Tento obraz dobře demonstruje, co se stalo v druhém kole letošních senátních voleb i v dalších obvodech – voliči levice zůstali doma mnohem častěji než příznivci pravice.

Menší aktivita levicových voličů rozhodla i třeba to, že poprvé od roku 1996 nebude mít obvod Domažlice senátora z ČSSD. Obhajující Jan Látka zde totiž prohrál s náměstkem hejtmana Vladislavem Vilímcem z ODS. I tento obvod je vnitřně rozdělen, protože zahrnuje nejenom Domažlicko ale také většinu Klatovska. Klatovsko je dlouhodobě o něco pravicovější než Domažlicko. Do druhého kola sice postoupili dva kandidáti z Domažlicka, ale pravicovější Klatovsko v něm udělalo vítěze z občanského demokrata Vilímce, který prohrál v Domažlicích, ale ztrátu dotáhl díky výraznému náskoku právě v Klatovech.

Z dovozu nebrat

Dalším fenoménem včerejších voleb bylo potvrzení faktu, že kandidáti z „dovozu,“kteří v obvodu nežijí, moc nefrčí, alespoň mimo Prahu. Ukázalo se to výrazně například ve volebním obvodě, který se jmenuje Chrudim, ale kromě většiny stejnojmenného okresu zahrnuje i v sousedním kraji Vysočina ležící Havlíčskobrodsko. V druhém kole se zde utkal exministr kultury Daniel Herman za lidovce se starostou Havlíčkova Brodu Janem Teclem z ODS. Zatímco Tecl měl ve druhém kole díky dlouholetému starostování voličskou pevnost ve svém městě, Herman, který nemá k obvodu bližší vztah, vyšel v tomto ohledu naprázdno a na celkovém výsledku to bylo vidět. V Havlíčkově Brodě byla velmi nadprůměrná účast a Jan Tecl zde získal značnou část svého nakonec vítězného náskoku.

Podobně pohořela i třeba bývalá ministryně zdravotnictví a hejtmanka Milada Emmerová, která obhajovala svůj senátní mandát v obvodě Rokycany, v kterém ale nežije, a dokonce odsud ani nepochází. Před šesti lety to ještě stačilo, letos ji už ale ve druhém kole doslova „smázl“ místní dlouholetý starosta z čtyřtisícových Vejprnic a občanský demokrat Pavel Karpíšek.

V senátních volbách jsou stále důležitější příběhy jednotlivých kandidátů a voliči už nejsou schopni akceptovat, že je má v Senátu zastupovat někdo, kdo přijel kandidovat odjinud. Mimochodem zde se dá hledat i jeden z klíčů k volebnímu vítězství ODS v těchto senátních volbách: sedm z deseti vítězných občanských demokratů šlo do voleb z pozice starosty (nebo primátora) a další dva si prošli komunální politikou dříve.

Jiná, „neprezidentská“ Praha

Jediným místem, kde kandidáti z „dovozu“, kteří žijí jinde nevadí, je v senátních volbách očividně Praha. Žádný ze čtyř tamních vítězů totiž nebydlí na území volebního obvodu. Tři bývalí neúspěšní kandidáti z prezidentských voleb bydlí aspoň v jiné části hlavního města, pirát Lukáš Wageknecht měl na lístku dokonce uvedené Pardubice.

V Praze prostě stačí být celebritou, i když někdy trochu uměle vyrobenou díky předcházející nákladné prezidentské volební kampani. Mimochodem tito známí kandidáti přitáhli k urnám v druhém kole nejvíce voličů ze všech senátních obvodů napříč republikou.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější