nahoru

Průzkumy vs. realita: Jak se blíží předvolební výzkumy skutečnému výsledku

Jakub Švec 12. října 2021 • 15:00
Sčítání hlasů po skončení sněmovních voleb (9.10.2021)
Sčítání hlasů po skončení sněmovních voleb (9.10.2021)
• foto: 
Blesk:Foto : Czech News Center / Rusinova Maria

Před volbami byl mediální prostor plný různých předvolebních výzkumů. Všechny se mezi sebou v nějaké míře lišily. V tuto chvíli již známe výsledky voleb, a tyto výzkumy mohou tak být vzájemně porovnány. Klíčová otázka tedy zní: Který výzkum byl reálnému volebnímu výsledku nejblíže?

Nejdříve je nutné napsat, že průzkumy jsou časově zakotvené podle toho, kdy byla data sebrána. Nelze tedy přímo srovnávat průzkum s reálným průběhem voleb, protože obojí má jiný čas realizace výzkumu. Průzkumy samotné se mezi sebou taktéž realizují v odlišných datech. Vzhledem k tomu, že některé předvolební průzkumy byly realizovány časově blíže k volbám než jiné, nemají stejnou „startovní čáru“, a takové hodnocení tedy není úplně spravedlivé. Porovnání je tedy spíše orientační a hodnocení má relativní váhu.

Výzkumy mezi sebou mají odchylky. V některých případech jsou výraznější, v jiných méně. To je dáno jak odlišným časem realizace, jak bylo psáno výše, nebo také různou metodologií, jak je výzkum prováděn a zpracován. Různé výzkumy také pracují s různě velkým vzorkem dotazované populace, která má odlišné složení.

Průzkumy také nemohly zohlednit hlavní předvolební debaty v posledních dnech před volbami. Taktéž nemohly zohlednit kauzu Pandora Papers, která se týká Andreje Babiše a byla zveřejněna necelý týden před konáním voleb. Zapojením Andreje Babiše do této kauzy, kde se může jednat o praní špinavých peněz, se také začala zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a taktéž příslušné orgány ve Francii a USA. To vše mohlo nějakým způsobem volby ovlivnit a pravděpodobně také ovlivnilo. Do jaké míry, to lze jen odhadovat.

V datech, která jsou seřazena vzájemně v jednom grafu, je přehledně vidět, který výzkum měl tendenci určité strany nadhodnocovat a které naopak podhodnocovat. Například hnutí ANO mělo jedny z nejlepších předvolebních preferencí od STEM, ten měsíc před volbami udával dokonce u hnutí ANO údaj 32,4 %, a od všech ostatních výzkumů se tak lišil o mnoho procentních bodů. Tak velká odchylka od ostatních výzkumů neušla pozornosti médií.

Nejmenší odchylku s poměrně výrazným náskokem zaznamenal předvolební výzkum od Ipsos. U tohoto výzkumu byla na sedmi sledovaných stranách či hnutích naměřena odchylka necelých sedm procentních bodů. Všechny ostatní hodnocené výzkumy měly odchylku vyšší než patnáct procentních bodů.

Jakub ŠvecVolby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.