nahoru

Bohumil Doležal: Průzkumy nás mohou šálit, Zemanova nemravnost je jistota

Bohumil Doležal 9. září 2021 • 15:00
Bohumil Doležal: Průzkumy nás mohou šálit, Zemanova nemravnost je jistota
foto: ČTK, koláž reflex.cz

Před prázdninami se lidé radovali z propadu preferencí ANO. Zdá se, že předčasně. ANO se stabilizovalo, SPOLU stagnuje, Piráti ztratili. ANO má náskok nikoli obrovský, ale dostatečný.

Osvěžujícím se zdá být průzkum agentury KANTAR CZ ze začátku září: Vede SPOLU s malým náskokem před ANO, následuje s malou ztrátou „PirStan“. A mezi nimi a dalšími stranami zeje propast.

Ale pozor: tentokrát nejde o volební model, ale o „volební potenciál“: o to, jakou stranu je v dané chvíli volič ochoten volit. Nemusí být jen jedna.

Takový údaj má jistě určitou váhu. Je omezena tím, že ve volební místnosti máme každý jen jeden hlas. A nejnovější průzkum Medianu napovídá, že v tom se zase až tolik nezměnilo. Je též třeba brát v úvahu, že volební průzkumy o podpoře stran více či méně věrohodně napovídají, ale taky tu podporu zpětně živí. Žijeme v nejistotách.

Já osobně mám jistotu jen jednu: ačkoli našemu prezidentovi nedůvěřuji v ničem, je tu jedna výjimka. Už koncem února dal najevo, že volební koalice jsou podvod, a proto po volbách pověří sestavením vlády lídra nejsilnější strany, nikoli koalice. Řídí se přitom nikoli ústavou, ale svou vrozenou mravností.

Podle ústavy prezident po volbách jmenuje premiéra a dle jeho návrhu ministry. Vláda musí nejpozději po třiceti dnech požádat nově zvolenou sněmovnu o důvěru. Pokud ji nedostane, prezident ji pověří vládnutím až do doby, kdy jmenuje nového premiéra a ministry. Není nijak výslovně časově vázán. Pak se vše opakuje s tím, že třetí pokus je na předsedovi sněmovny.

Během té doby vláda vládne. Kdyby chtěla měnit zákony, musí požádat o spolupráci parlament, to je tak všechno.

Tento způsob prezidentsko-vládního vládnutí může být podle mého namířen proti demokratickému řádu ČR (v ústavě se tomu říká ošklivě velezrada). Kompetentní o tom rozhodnout je Ústavní soud, pokud ho požádá Senát a sněmovna. O složení sněmovny se rozhoduje v těchto volbách.

Dotčené představitele obou koalic (Spolu a PirStan) to nechává chladnými. A veřejnost taky.

Video se připravuje ...
S prezidentem v Lánech: Zeman bude zase volit ANO, hlas by hodil i ČSSD. A co vzkazuje Bartošovi?VIDEO Blesk TV

 
Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.