nahoru

Já nepřítel, ty nepřítel. A společně si budeme říkat vládní koalice

Petr Pešek 11. srpna 2020 • 11:40
Jan Hamáček a Andrej Babiš
Jan Hamáček a Andrej Babiš
• foto: 
Profimedia

Volby se blíží, autorství vládních zásluh je mlhavé, voličské skupiny se překrývají. ANO a ČSSD tak nezbývá, než si častěji vzpomenout na oblíbené politické tvrzení, že koaliční partner je třetím a nejhorším stupněm nepřátelství. V uplynulých dnech se to projevilo hned několikrát.

Zvlášť pikantní bylo slovní šermování na Twitteru mezi šéfem ČSSD, ministrem vnitra Janem Hamáčkem na straně jedné a účtem Armády ČR neboli potažmo ministerstvem obrany, v jehož čele je nominant ANO Lubomír Metnar na protější polovině politického hřiště.

Jen ve zkratce, jelikož mnozí to napjatě sledovali online – Jan Hamáček vysvětloval, proč naši záchranáři s pomocí letěli do Bejrútu na palubě Smartwings místo armádním speciálem. Podle něj armáda nemá dostatečné kapacity a provozuje „létající technické muzeum“. Ozbrojené složky se bránily tím, že kapacity mají a žádnou formální žádost od Hamáčkova resortu nedostaly. Zjevně naštvaný ministr na výtky, proč vládně-armádní špinavé prádlo pere na veřejnosti, reagoval slovy jak z nějaké novomanželské rozepře: „Já si nezačal.“ Nedůstojnosti bylo učiněno zadost.

Mezitím se ale začala hrát vládní přebíjená i na dalších hřištích, částečně se stejnými hráči. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš před odletem na dovolenou vypustil jeden ze svých oblíbených balónků, tentokrát s nápisem snížení daně z příjmu zaměstnancům na 15 %.

Zaskočení sociální demokraté správně vytušili, že to nemůžou pouze šmahem odmítnout, tak alespoň připojili logickou připomínku, kde se na to v už tak děravém státním rozpočtu vezme. A oprášili svůj oblíbený červený hadr, tedy bankovní daň. Což pro změnu zase odmítla ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

Nakonec došlo i na zbraň poslední záchrany, zvyšování důchodů, tedy nad rámec zákonem dané valorizace (pro příští rok cca 840 Kč měsíčně). Špičky ANO a ČSSD se začaly špičkovat, kdo seniorům přilepší víc a jakou formou, licitování proběhlo na několik kol. Sociální demokraté z původního nápadu přihodit 300–400 Kč měsíčně udělali jednorázových 5000 Kč, což pochopitelně vypadá lépe.

Nelenil ovšem ani odpočívající premiér: původní celkovou měsíční sumu 900 Kč (tedy navíc jen asi 60 Kč) proměnil v roční bonus 6000 Kč. Deficit nedeficit, hlavně když je co slibovat. Že by se oba koaliční partneři třeba nejdřív dohodli, spočítali rozpočtové možnosti a pak to společně oznámili? Jak fádní…

A jistý, naštěstí potlačený potenciál soutěživosti nabídla i tragédie hořícího paneláku v Bohumíně. Zatímco ministryně financí (a vicepremiérka) za ANO Alena Schillerová se na místo neštěstí prostě musela vydat, ministr vnitra (a vicepremiér) v barvách ČSSD Jan Hamáček tomuto pokušení vcelku rozumně odolal.

Pokračování nejspíš někdy příště…

Petr PešekVolby 2020

Kandidáti do Senátu Kandidáti do krajů Jak volit do Senátu Jak volit do krajů Výsledky voleb do Senátu Výsledky voleb do krajů

Kompletní informace k senátním a krajským volbám 2020. Přinášíme přehledy kandidátů, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise a nebo jaké pravomoci má Senát. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb. Po uzavření volebních místností budeme informovat o výsledcích voleb. 

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku