Senátní volby | Senát má smysl a na změny ústavy bych byl opatrný, oponuje Babišovi jediný nově zvolený senátor ANO | Reflex.cz
nahoru

Senát má smysl a na změny ústavy bych byl opatrný, oponuje Babišovi jediný nově zvolený senátor ANO

Markéta Žižková, info.cz21. října 2018 • 18:00
V Šumperku v prvním kole zvítězil Miroslav Adámek (ANO) před současným lidoveckým senátorem, když získal 29,21 procenta hlasů
V Šumperku v prvním kole zvítězil Miroslav Adámek (ANO) před současným lidoveckým senátorem, když získal 29,21 procenta hlasů
• foto: 
ANO

Jediným novým senátorem za ANO se stal Miroslav Adámek na Šumpersku. Pro vládu to znamená hroší podmínky při prosazování zákonů. „Vláda se k tomu bude muset postavit čelem a třeba i přizpůsobit předkládání svých návrhů, možná to komunikovat více už v Poslanecké sněmovně, aby návrhy měly šanci na úspěch a šly do Senátu v určité kvalitě,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Adámek. Nesouhlasí s názorem Andreje Babiše, že Senát postrádá smysl.

Jste senátorem za hnutí ANO. Do druhého kola postoupilo více zástupců této strany, ale uspěl jste pouze vy. Jste jediným novým senátorem za ANO. Proč?

Já jsem šel jediný z prvního místa v prvním kole, takže jsem samozřejmě rád, že jsem to obhájil, byť jak jsem říkal, tak jsem s tím nepočítal a bral jsem to, že se v druhém kolem začíná od začátku.

Tuším, že nás bylo za hnutí ANO deset. Počítal jsem s tím, že bychom tak dva, tři mohli projít. Abych se ale přiznal, ten týden mezi prvním a druhým kolem byl tak náročný, že jsem se nestačil moc dívat okolo. Soustředil jsem se na svou kampaň.

To, že to ostatním nevyšlo, vnímám tak, že voliči rozhodli a v daný okamžik tam chtěli někoho jiného. Proběhla demokratická volba a myslím, že to je dobře. Byť to může nyní působit problémy v Senátu, kde bude mít ODS a KDU většinu.

Nemyslím si ale, že to je úplně špatně. Je to o tom, že v politice by se mělo vyjednávat, a ne spoléhat na to, jestli má někdo, nebo nemá většinu. Komunikace by měla probíhat napříč stranami. Trochu mi vadí, že když přichází dobré návrhy, tak se k nim opozice a priori staví tak, že je nebude schvalovat, protože to přichází od vládní strany. Současná situace možná donutí celé politické spektrum více komunikovat.

Protest proti umělé kráse: Fotografka fotí nahé lidi v lichotivých i nelichotivých pózách

Po volbách řekl předseda ANO Andrej Babiš: „Senát nám nejde“. Už dříve mluvil přímo o jeho omezení, případně zrušení. Jak vy vnímáte roli Senátu? Hlasoval byste případně pro změny?

U jakékoliv změny ústavy by mi naskakovalo červené světlo. Myslím, že Senát patří do našeho ústavního pořádku tak, jak ho máme nastaven. Na jakoukoliv změnu ústavy bych byl velice opatrný. Musela by projít velkou diskusí.

Otevírá se několik témat jako třeba změna volby do Senátu. To se pořád opakuje, zda jednokolové, nebo dvoukolové volby a podobně. Může se to změnit, pokud na tom bude široká shoda, ale já si myslím, že Senát patří do našeho ústavního pořádku a že to takto prostě má být. Já s panem předsedou v tomto nesouhlasím, ale to je možná logické i z toho, že jsem do Senátu kandidoval.

Celý rozhovor s Miroslavem Adámkem si přečtěte na info.cz >>>

Harvey Weinstein: Mocný muž Hollywoodu, producent skvělých filmů i sexuální násilník
Král Robert jako striptér a Jon Snow konečně v teple: Kde jsme je viděli před Hrou o trůny

Markéta Žižková, info.czVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější