Senátní volby | 4 důvody, proč (ne)jít k druhému kolu senátních voleb | Reflex.cz
nahoru

4 důvody, proč (ne)jít k druhému kolu senátních voleb

Marek Stoniš13. října 2018 • 10:00
Volby do Senátu 2018: 1. den 2. kola (12. 10. 2018)
Volby do Senátu 2018: 1. den 2. kola (12. 10. 2018)
• foto: 
ČTK

Zbývá několik hodin do uzavření volebních místností v 25 obvodech, ve kterých se rozhoduje, kdo na dalších šest let zasedne do horní komory Parlamentu ČR. Pokud se nacházíte v místě, kde ještě můžete volit, a nebyli jste, nabízím několik „vějiček“, proč má smysl jít volit. A jeden důvod, proč ne.

1. Referendum o Babišovi

Pokud považujete komunální nebo senátní volby za jistý druh referenda o Andreji Babišovi, běžte a vybírejte. Podle toho, jestli chcete, aby si Babiš prostřednictvím Senátu mírně vylízal rány z komunálních voleb, případně naopak. Prohrané senátní volby sice jistě neotřesou předsednickým křeslem hnutí ANO ani vládou, nicméně porážka jako nová zkušenost oligarchy může znamenat bod jeho politického zlomu.

2. Zajímavé souboje

Můžete se shodou volebních okolností ocitnout v místě nadmíru zajímavého střetu dvou osobností. Jako třeba na Náchodsku, kde proti sobě stojí nová hvězda občanských demokratů, bývalý policejní prezident Martin Červíček, a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Porážka druhého z nich by samozřejmě mohla vést k mírnému otřesu v lidové straně, a to nejen proto, že by na svého předsedu mohl dělat ještě větší dlouhý nos než dosud vsetínský nesmrtelný Jiří Čunek.

Co když nastane remíza ve druhém kole senátních voleb? Odpověď je víc než překvapivá

3. Předseda Senátu

Hraje se také o budoucího předsedu Senátu. To, kdo jím bude, výrazně ovlivní počet členů klubů ČSSD, ODS, STAN a KDU-ČSL. Ať tak či onak – vzhledem k tomu, že Senát má ambici stát se jistou protiváhou prezidentovi, stane-li v jeho čele kdokoliv s charismatem, energií a silným politickým názorem a příběhem, bude lepší než člověk s necharismatem a politickým nerozhledem Milana Štěcha, jenž reprezentuje Senát nyní.

4. Nevybrali jste si?

Existuje jistě mnoho dalších, asi niternějších důvodů, proč jít k druhému kolu senátních voleb. A jeden zásadní, proč nejít – dosavadní existence a fungování druhé parlamentní komory vás prostě nedokázaly zvednout ze židle. Případně se ve vašem obvodu střetávají dvě osobnosti, nad nimiž váš politický rozum zůstává stát. Zůstanete prostě mezi osmdesáti procenty voličů, kteří se rozhodnou nevyužít svého volebního práva. Nestyďte se za to. I nevolba je volba a vyjádření legitimního názoru a občanského postoje.

Senátní volby online: ODS triumfuje, ANO zcela propadlo. Červíček zaskočil Bělobrádka
John Davison Rockefeller: Zbohatnutí je mravní povinnost, byl přesvědčen nejbohatší…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější