Volby 2019 | Brexit a eurovolby: Farage míří k jasnému vítězství | Reflex.cz
nahoru

Farageova Strana pro brexit míří k vítězství v eurovolbách, má víc než konzervativci a labouristé dohromady

ČTK12. května 2019 • 12:25
Nigel Farage.
Nigel Farage.
• foto: 
reutrers

Strana pro brexit protiunijního politika Nigela Farage získává v průzkumech víc preferencí než britští opoziční labouristé a vládní konzervativci dohromady. Ukázala to anketa před volbami do Evropského parlamentu, o níž dnes informovala televize Sky News. Pro Farageovu politickou formaci by hlasovalo 34 procent voličů, zatímco pro druhé labouristy 21 a dokonce až čtvrté konzervativce 11 procent. Liberálové na třetím místě by získali 12 procent hlasů, zelení na pátém osm.

Farage poslední eurovolby v Británii vyhrál se Stranou nezávislosti Spojeného království (UKIP), která obsadila v Evropském parlamentu 24 míst. Británie má v 751členném Evropském parlamentu 73 zástupců. Dokud je členem Evropské unie, musí tam své poslance mít, jinak by porušovala unijní právo. Po dvou odkladech se termín odchodu Spojeného království z Evropské unie posunul z konce března na konec října.

Farage byl před referendem v roce 2016 jednou z hlavních tváří tábora zastánců odchodu své země z Evropské unie. Jeho nová Strana pro brexit, která zahájila činnost letos v lednu, se už v prvních průzkumech objevovala na čelném místě. Oproti předchozímu průzkumu se preference strany zvýšily o šest procentních bodů.

ČTKPrezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější