Volby 2017: Jde o režim, volové, vzkazuje komentátor Pečinka | Reflex.cz
nahoru

Komentátor Bohumil Pečinka: Volit má smysl. Jde o režim, volové!

Bohumil Pečinka20. října 2017 • 13:20
Bohumil Pečinka: Volit má smysl. Rozhodujeme o tom, zda se bude rozvracet či měnit režim
• video: 
Martin Bartkovský

Začnu velmi osobně. Od roku 2013 jsem nebyl už u trojích voleb (komunální, senátní, krajské). V určitou chvíli mi došlo, že nejít k volbám je taky postoj a že jsem už dost velký kluk na to, abych se nechal vydírat řečmi o volbě menšího zla. Tenhle zvyk jsem si chtěl podržet i tentokrát, ale změnil jsem názor. Proč? 

Tahle předvolební kampaň skutečně neměla žádné velké téma. Vespod však probublává jedno velké, nevyslovené – demontáž polistopadového režimu. V poslední fázi volební kampaně jdou nahoru čtyři politické strany (Okamura, Babiš, KSČM, piráti), které mají zásadní výhrady k polistopadovému uspořádání. Nejspíš získají většinu (101 z 200 křesel v Poslanecké sněmovně). Klíčové ovšem je, jestli získají prostou, nebo ústavní většinu (120 z 200 křesel). Rozdíl mezi tím je asi jako mezi vodou a vodkou – sice stejná barva, ale ta chuť a efekty!

Jestliže získají tyto protestně populistické strany ústavní většinu, budou moci zasáhnout do křehkého systému brzd a protivah a vůbec vzájemné kontroly jednotlivých druhů moci ve státě, jak o tom například ve své předvolební knize uvažuje Andrej Babiš.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Proto tyhle sněmovní volby jsou pro mě o tom, jestli režim, který mám docela rád, přežije, nebo se promění v centralizovaný, regulacemi a zákazy prolezlý stát s latentně protofašistickou mentalitou. Proto – alespoň podle mě – má volba menšího zla tentokrát smysl. Jde o režim, volové!

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější