nahoru

Komentátor Bohumil Pečinka: Volit má smysl. Jde o režim, volové!

Bohumil Pečinka 20. října 2017 • 13:20
Bohumil Pečinka: Volit má smysl. Rozhodujeme o tom, zda se bude rozvracet či měnit režim
• video: 
Martin Bartkovský

Začnu velmi osobně. Od roku 2013 jsem nebyl už u trojích voleb (komunální, senátní, krajské). V určitou chvíli mi došlo, že nejít k volbám je taky postoj a že jsem už dost velký kluk na to, abych se nechal vydírat řečmi o volbě menšího zla. Tenhle zvyk jsem si chtěl podržet i tentokrát, ale změnil jsem názor. Proč? 

Tahle předvolební kampaň skutečně neměla žádné velké téma. Vespod však probublává jedno velké, nevyslovené – demontáž polistopadového režimu. V poslední fázi volební kampaně jdou nahoru čtyři politické strany (Okamura, Babiš, KSČM, piráti), které mají zásadní výhrady k polistopadovému uspořádání. Nejspíš získají většinu (101 z 200 křesel v Poslanecké sněmovně). Klíčové ovšem je, jestli získají prostou, nebo ústavní většinu (120 z 200 křesel). Rozdíl mezi tím je asi jako mezi vodou a vodkou – sice stejná barva, ale ta chuť a efekty!

Jestliže získají tyto protestně populistické strany ústavní většinu, budou moci zasáhnout do křehkého systému brzd a protivah a vůbec vzájemné kontroly jednotlivých druhů moci ve státě, jak o tom například ve své předvolební knize uvažuje Andrej Babiš.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Proto tyhle sněmovní volby jsou pro mě o tom, jestli režim, který mám docela rád, přežije, nebo se promění v centralizovaný, regulacemi a zákazy prolezlý stát s latentně protofašistickou mentalitou. Proto – alespoň podle mě – má volba menšího zla tentokrát smysl. Jde o režim, volové!

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku